Ana Sayfa Haberler TÜBİTAK BİLGEM ve YİTAL Güçlerini Birleştiriyor

TÜBİTAK BİLGEM ve YİTAL Güçlerini Birleştiriyor

TÜBİTAK BİLGEM ile YİTAL, 9 Mayıs’ta düzenlenen bir törenle yarı iletken konuları ile ilgili bir iş birliği sözleşmesi imzalandı. Törende imzalar, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ve YİTAL Genel Müdürü Dr. Atakan Peker tarafından atıldı. İmza törenine ayrıca TÜBİTAK BİLGEM İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu ile beraber BİLGEM’in üst düzey yöneticileri de katıldı.

Dr. Peker, törende yaptığı konuşmada, TÜBİTAK BİLGEM ile yapılan iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Peker, YİTAL’in ilk etaptaki hedefleri arasında, Türkiye’de tasarımı yapılan kritik öneme sahip mikroişlemcilerin yurtdışına çıkmasına gerek olmadan, Türkiye içinde; üretim, paketleme ve testini sağlamak olduğuna dikkat çekti.  Dr. Peker konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “Yarıiletken ve mikroelektronik sektörünü milli bir ekosistem dâhilinde düşünüyor ve ihtiyaç sahipleri de dâhil bütün paydaşlar ile ortak hedefe doğru beraber çalışmayı arzuluyoruz. Bu bağlamda, TÜBİTAK BİLGEM ile yakın iş birliğini çok önemsiyoruz ve imzaladığımız protokolün bu yönde önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.”

YİTAL, yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutlu aygıtlarla ilgili faaliyet göstermesi amacıyla; %51’i ASELSAN’a, %29’u TÜBİTAK’a ve %20’si Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’na ait olacak şekilde geçtiğimiz yıl Ekim ayında kurulmuştu. 17.462.500 lira sermaye ile kuruluşu tescil edilmiş olan firmanın, güvenilir yarı-iletken üretim evi statüsünde yoluna devam etmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin, yarı iletken teknolojilerinde sahada kullanılmak üzere tüm devre üretimi yapılan tek merkezi, TÜBİTAK BİLGEM’in bünyesinde bulunuyor. 800 m²’lik konumuyla tüm devre üretimi için gerekli olan ekipmanın mevcut olduğu laboratuvarda; maske üretme, pul işleme, pul üzerinde test, kılıflama, devre testi ve yaşlandırma süreçlerinin tümü gerçekleştirilebiliyor.

 1,763 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.