Ana Sayfa Haberler Turaç, Askeri Mühimmatlardaki Ağırlığını Arttırıyor

Turaç, Askeri Mühimmatlardaki Ağırlığını Arttırıyor

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan DSEI 2019 Özel Dosyası’nın İlk Bölümü’nde yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

DSEI, son dönemde güvenlik güçlerine yönelik mühimmat ailesine ağırlık veren Turaç için, savunma sanayisi fuarları açısından, Avrupa turnesinin 2’nci ayağı oldu. Firmanın bir önceki durağı ise Haziran ayında Rusya’da düzenlenen ARMY 2019 fuarı olmuştu. Toplam üretim miktarını her yıl arttıran Turaç, 2018 yılında, 190 milyon adet fişek üreterek kendi rekorunu kırdı. Bu üretimin %50’sinden daha fazlası ise güvenlik güçlerine yönelik ürünlerden oluştu.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, Türkiye’nin Birleşik Krallık Büyükelçisi Ümit Yalçın ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’e, ürünleri hakkında bilgi verdi.

 

Turaç’ın; farklı tiplerde tabanca fişekleri, piyade tüfeği fişekleri ve av fişeklerinden oluşan, oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Bununla birlikte, firmanın fuarda tanıtımına odaklandığı ürünler, fuar katılımına paralel olarak, kendisine ait Sterling markası altında ürettiği ve güvenlik güçlerine yönelik olarak öne çıkardığı ürünler oldu. Bunlar; 9×19 mm tabanca fişekleri, firmanın üretim izinlerini alarak fiilen imalatına başladığı 5,56×45 mm, 7,62×51 mm ve 7,62×39 mm’lik piyade tüfeği fişekleri ve .12 kalibre pompalı tüfeklerden ateşlenebilen öldürücü olmayan (less-lethal) fişek gurubu oldu. Turaç’ın 9×19 mm’lik tabanca fişeği ürün ailesi; Parabellum FMJ (Full Metal Jacket), Luger FMJ, Luger JHP (Jacketed Hollow Point) ve Subsonic FMJ mühimmatlardan oluşuyor. Öldürücü olmayan ürün gamında ise Kauçuk Şevrotin, Kauçuk Çift Top ve Kauçuk Tek Kurşun gibi, farklı mesafedeki tehditler için optimize edilmiş .12 kalibre pompalı tüfek fişekleri yer alıyor.

Turaç’ın piyade tüfeği fişekleri

 

Turaç’ın öldürücü olmayan fişekleri

 

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, fuar katılımı ile ilgili şunları söyledi: “Tabanca fişekleri ve pompalı tüfek fişekleri açısından, Turaç’ın Avrupa pazarında önemli bir varlığı var. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl üretimine başladığımız piyade tüfeği fişeklerini de Avrupalı kullanıcıların kullanımına sunmayı başardık. Buradan aldığımız cesaretle de dünyanın en önemli savunma sanayisi etkinliklerinden birisi olarak gösterilen DSEI fuarına, ilk kez katılma kararı aldık. Dünya’da çok zorlu bir kullanıcı olarak bilinen Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Polisinin sürekli tedarikçisi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz ve DSEI 2019’da, bu sorumluluğunun bilinci ile üzerimize düşen temsil görevini de layığı ile yerine getirdiğimize inanıyoruz.”

Turaç Ekibi

 822 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.