Ana Sayfa Haberler Turaç IDEF 2019’a, Taahhütlerini Yerine Getirmiş bir Firma Olarak Katıldı

Turaç IDEF 2019’a, Taahhütlerini Yerine Getirmiş bir Firma Olarak Katıldı

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Hafif silah mühimmatı alanında, Türkiye’de gerçekleştirdiği ilklerle bilinen Turaç, IDEF 2019 sahnesine, bir önceki fuarda taahhüt ettiklerini yerine getirmiş bir firma olarak çıktı. IDEF 2017’de verdiği, piyade tüfeği fişeklerinin üretimini gerçekleştireceği sözünün arkasında duran firma, IDEF 2019’a, bu fişekleri üretmekle kalmayıp ilk satışlarını da gerçekleştirmiş olarak katıldı. Firma, fuarda; 5,56×45 mm, 7,62×39 mm ve 7,62×51 mm piyade tüfeği fişeklerinin yanı sıra .223 Remington ve .308 Winchester yivli tüfek fişeklerini ilk kez sergiledi.

Turaç Standını ziyaret eden üst düzey yetkililer arasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da yer aldı.

 

Piyade Tüfeği Fişekleri İlgi Çekti

Turaç’ın, fuarda en çok ilgi gören ürünleri 5,56x45mm, 7,62x39mm ve 7,62x51mm çapındaki piyade tüfeği fişekleri oldu. Firmanın kendisine ait Sterling markası altında seri üretimine başladığı bu fişeklerin ilk kullanıcıları arasında ise Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin yanı sıra Bulgaristan, Kuveyt, Tunus, Umman ve Ürdün yer aldı. TSK’ya yapılan satış ise Savunma Sanayii Başkanlığı üzerinden gerçekleştirildi.

Firma fuar süresince standında pek çok yabancı ülkenin heyetini ağırladı. Ağırlıklı olarak Afrika ve Güney Amerika Kıtasından olan bu heyetlerin beşinde bakan seviyesinde ziyaretçi yer aldı.

Senegal Genelkurmay Başkanı Korgeneral Cheikh Gueye firmanın ürünleri hakkında, Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş’tan bilgi aldı.

 

Keskin Nişancıların Tercihi .223 Rem ve .308 Win

Yurtiçindeki satışları bir süredir devam eden .223 Rem. ve .308 Win tipi fişekler de IDEF 2019 ile birlikte bir fuarda ilk kez sergilenmiş oldu. Temelde sportif amaçlı yivli av tüfeklerine yönelik olarak üretilen bu fişekler sırası ile 5,56x45mm, 7,62×51 mm çapındaki piyade tüfekleri ile keskin nişancı tüfeklerinden de ateşlenebiliyor. Bununla birlikte hem .223 Rem hem de .308 Win tipi fişekler, askeri kuzenleri olan M855 ve M80 fişekler gibi yüksek basınca ve yüksek namlu çıkış enerjisine sahip. Bu sayede daha iyi dış balistik özellikler sergileyen ve mermi çekirdeğini hedefe daha kısa sürede ulaştıran bu fişekler, daha isabetli atışlara olanak veriyor. Bu fişekler ayrıca, sahip oldukları yumuşak uçlu çekirdekler sayesinde, hedefte daha yüksek tahribat yaratıyor. .223 Rem ve .308 Win bu iki özellik sebebiyle keskin nişancılar tarafından da tercih edilen bir mühimmat standardı.

Turaç’ın kendisine ait Sterling markası altında ürettiği yivli tüfek fişekleri. Soldan sağa: 7,62×39 mm, .308 Win. ve .223 Rem.

 

İhracatta Tam Yol İleri

Toplam üretim miktarını her yıl arttıran Turaç, 2018 yılında, 190 milyon adet fişek üreterek kendi rekorunu kırdı. Kurulduğu ilk günden itibaren ihracat odaklı bir strateji izleyen firma, 2018 yılında, aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 12 yeni kullanıcıyı daha müşteri portföyüne eklemeyi başardı. Bu ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Filipinler, Fransa, İsviçre, İtalya, Kosova, Moğolistan, Romanya, Slovenya, Togo, Ukrayna ve Yunanistan oldu. İhracat yaptığı toplam ülke sayısını 48’den 60’a çıkaran firmanın 2018’deki ihracat rakamı da bir önceki yıla göre yüzde 50 civarında artarak 15 milyon dolar olarak gerçekleşti. Firma, 2019 yılında ise 18 milyon dolara yakın bir ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Turaç ekibi

 746 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.