Ana Sayfa Haberler Turaç IDEF 2019’a, Taahhütlerini Yerine Getirmiş bir Firma Olarak Katılıyor

Turaç IDEF 2019’a, Taahhütlerini Yerine Getirmiş bir Firma Olarak Katılıyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Hafif silah mühimmatı alanında, Türkiye’de gerçekleştirdiği ilklerle bilinen Turaç, IDEF 2019 sahnesine, bir önceki fuarda taahhüt ettiklerini yerine getirmiş bir firma olarak çıkıyor. IDEF 2017’de verdiği, piyade tüfeği fişeklerinin üretimini gerçekleştireceği sözünün arkasında duran firma, IDEF 2019’a, bu fişekleri üretmekle kalmayıp ilk satışlarını da gerçekleştirmiş olarak katılıyor. Firma, fuarda; 5,56×45 mm, 7,62×39 mm ve 7,62×51 mm piyade tüfeği fişeklerinin yanı sıra 9 mm çapındaki tabanca fişekleri ile .12, .16, .20 ve .36 kalibre av tüfeği fişeklerini tanıtıyor.

 

Turaç, IDEF 2019’da, Güney Koreli çözüm ortağı Poongsan ile birlikte yer alıyor. İki firmanın ortak olarak açtıkları stantta, hafif silah mühimmatından, 155 mm çapındaki obüs mühimmatına kadar tüm çözümler bir arada sergileniyor.

 

.308 Win. Keskin Nişancıların Tercihi

Turaç, Milli Savunma Bakanlığından aldığı üretim izinlerinin ardından imalatına başladığı piyade tüfeği fişeklerinin ilk satışını, TSK’nın yanı sıra Bulgaristan, Kuveyt, Tunus, Umman ve Ürdün’e yaptı.

Turaç, .308 Winchester (.308 Win.) tip yivli tüfek fişeklerini de Türkiye’de üretmeyi başaran ilk özel sektör firması oldu. Bir ilkin daha altına imzasını atan firmanın, Sterling markası altında ürettiği fişekler, Mart ayında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) bayilerinde satışa sunuldu. Şu ana kadar yurt dışından ithal edilmekte olan bu fişekler, yabancı muadillerine kıyasla %30 daha ucuz olacak şekilde piyasaya sürüldü.

Temelde yivli av tüfeklerine yönelik olarak üretilen .308 Win. tipi fişekler, 7,62×51 mm çapındaki piyade tüfekleri ile keskin nişancı tüfeklerinden de ateşlenebiliyor. Bununla birlikte, .308 Win. tipi fişekler, 7,62×51 mm NATO Ball Type (M80) fişeklere kıyasla daha yüksek basınca ve daha yüksek namlu çıkış enerjisine sahip. Bu sayede daha iyi dış balistik özellikler sergileyen ve mermi çekirdeğini hedefe daha kısa sürede ulaştıran bu fişekler, daha isabetli atışlara olanak veriyor. .308 Win. tipi fişekler ayrıca, sahip oldukları yumuşak uçlu çekirdekler sayesinde, hedefte daha yüksek tahribat yaratıyor. .308 Win., bu iki özellik sebebiyle keskin nişancılar tarafından da tercih edilen bir mühimmat standardı.

Firmanın, kısa bir süre önce ilk parti üretimlerini tamamladığı 5,56×45 mm piyade tüfeği fişekleri de son kullanıcı tarafından yapılan kabul muayenelerini başarıyla geride bıraktı. Turaç, benzer şekilde, 5,56×45 mm kalibresinin sivil versiyonu olan .223 Remington fişeklerini de MKEK bayileri üzerinden satışa sundu.

Turaç’ın Güney Koreli çözüm ortağı Poongsan’ın, mühimmat alanında çok geniş bir ürün yelpazesi var.

 

Turaç, Kendi Ekosistemini Oluşturuyor

Tüm bu ürünleri, kendi ekosistemi ile birlikte üreten Turaç, bir yandan da bu ekosistemi geliştirerek mühimmat sektöründeki alt yüklenicilerini oluşturuyor. Son dönemde Turaç’ın ekosistemine eklenen firmalardan birisi de Bursa’da konuşlu Tümersan oldu. Yatırımlarını tamamlayan Tümersan, 9×19 mm çapındaki tabanca fişekleri için çekirdek üretmeye başladı. Altunbaş, bu süreci şöyle anlatıyor: “Tümersan yetkilileri, bu yatırımla ilgili karar vermeden önce, gelip bizimle irtibat kurdular. Onlara, uygun kalitede üretim yapmaları hâlinde alım garantisi verdik. Turaç olarak, hâlihazırda biz de aynı ürünü üretiyoruz; ancak Tümersan’ın üretim kapasitesini arttırması hâlinde, biz bu işten çekilerek sadece fişek üretimine odaklanabiliriz.”

Turaç’ın ürettiği piyade tüfeği fişekleri.

İhracatta Tam Yol İleri

Toplam üretim miktarını her yıl arttıran Turaç, 2018 yılında, 190 milyon adet fişek üreterek kendi rekorunu kırdı. Kurulduğu ilk günden itibaren ihracat odaklı bir strateji izleyen firma, 2018 yılında, aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 12 yeni kullanıcıyı daha müşteri portföyüne eklemeyi başardı. Bu ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Filipinler, Fransa, İsviçre, İtalya, Kosova, Moğolistan, Romanya, Slovenya, Togo, Ukrayna ve Yunanistan oldu. İhracat yaptığı toplam ülke sayısını 48’den 60’a çıkaran firmanın 2018’deki ihracat rakamı da bir önceki yıla göre yüzde 50 civarında artarak 15 milyon dolar olarak gerçekleşti. Firma, 2019 yılında ise 18 milyon dolara yakın bir ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

 1,805 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.