Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 Turaç’tan 2 Yeni Ürün: Dron Savar Fişekler ve Özel Operasyonlar için Dağılabilir Fişekler

Turaç’tan 2 Yeni Ürün: Dron Savar Fişekler ve Özel Operasyonlar için Dağılabilir Fişekler

Turaç, POF (Pakistan Ordnance Factories) ile bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Fuarı yoğun bir gündemle geçiren Turaç, özel operasyonlarda kullanılmak için geliştirdiği 9×19 mm ve 5,56×45 mm çapındaki dağılabilir (frangible) fişekleri ilk kez sergiledi. Firma, daha önceden yurt dışındaki etkinliklerde boy gösteren dron savar fişeklerini ise Türkiye’de ilk kez sergileme fırsatı buldu. Fuarda çok sayıda yabancı heyetle görüşen Turaç ayrıca, POF (Pakistan Ordnance Factories) ile bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Turaç, dron savar fişekleri, kendisine ait Sterling markası altında ve 12 kalibrelik semi-magnum, magnum ve super-magnum tipindeki av tüfekleri için üretiyor. Farklı mesafedeki hedefler için optimize edilen bu fişekler, azami 100 ila 150 m menzildeki dronlara tesir ediyor. Standart 12 kalibre av fişeklerinden, içlerinde kullanılan saçma ve tapa ile ayrılan bu fişekler, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yaklaşık 1 yıl süre boyunca test edildi. Testlerin ardından ürünler üzerinde çeşitli geliştirmeler yapan firma, ürünlerin seri üretimine başladı.

Turaç’ın dağılabilir mühimmatının çekirdekleri, sert bir hedefe çarpma anında toz gibi dağılıyor. Bununla birlikte bu çekirdekler, yumuşak doku ile temas ettiğinde, hedefi etkisiz hale getirecek kadar doku tahribatı yaratabiliyor. Bu nedenle dağılabilir özellikteki mühimmat, genellikle özel görevler sırasında tercih ediliyor. Örneğin, bir yolcu uçağında geçekleştirilecek rehine kurtarma operasyonu sırasında, bu mühimmatla vurulan teröristler etkisiz hale getirebiliyor. Güvenlik güçleri tarafından yapılan atışların hedeflerini ıskalaması halinde ise mermi çekirdekleri uçak gövdesine çarparak dağılıyor ve gövdede delik açacak kadar hasar yaratmıyor. Bu mühimmat ayrıca, duvarlardan sekmiyor ve 3 mm kalındığındaki camları dahi delmiyor.

Turaç’ın POF ile imzaladığı iş birliği anlaşması ise iki kuruluş arasında 2020 yılında başlayan iş birliğini tazeledi. Bu anlaşma, kuruluşların birbirlerine; hammadde, yarı mamul ürün ve tamamlanmış ürün satmasını konu alıyor.

Turaç’ın super-magnum tipi av tüfekleri için geliştirdiği dron savar fişekler.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, fuar ile ilgili değerlendirmelerini şöyle aktardı: “Fuar sırasında, özellikle Afrikalı heyetlerin çok büyük bir ilgisiyle karşılaştık. Bununla birlikte fuarın ilk günü alınan güvenlik önlemleri nedeniyle planladığımız görüşmelerin bir kısmını gerçekleştiremedik. Fuar sırasında görüştüğümüz diğer heyetler de bize aynı konudan muzdarip olduklarını aktardı. Bir de bunun haricinde, trafik ve yer sıkıntısı gibi problemlerinden dolayı, İstanbul’un IDEF gibi bir fuar için artık uygun bir şehir olmadığını düşünüyorum. IDEF’in, daha önceki yıllarda olduğu gibi yine Ankara’da düzenlenmesinin, tüm sektörümüz açısından daha faydalı olacağı kanaatindeyim.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.