Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Turaç, Kolluk Kuvvetleri ve Atıcılık Sporcuları için Üretti: Mini Slug 12 Cal.

Turaç, Kolluk Kuvvetleri ve Atıcılık Sporcuları için Üretti: Mini Slug 12 Cal.

Eylül AKDENİZ / e.akdeniz@savunmahaber.com

Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip ateşli silah mühimmatı üreticilerinden Turaç, ihracat odaklı yaklaşımını envanterine kattığı yeni ürünlerle sürdürüyor. Turaç’ın Sterling markası altında Türkiye’de ilk ve tek üreticisi olduğu Mini Slug 12 Cal. de bu yaklaşımın bir ürünü olarak dikkat çekiyor. Hem kolluk kuvvetleri hem de atıcılık sporcuları için üretilen Mini Slug, seri üretimin başladığı 2021 yılı sonundan bu yana 1 milyon adet civarında ihraç edildi. 50 mm’lik kovan boyuyla yivsiz tüfeklerin fişek kapasitesini yaklaşık yüzde 50 arttıran Mini Slug, Turaç’ın 12 aylık AR-GE faaliyetlerinin sonucunda ortaya çıktı.

Turaç, en yeni ürünlerinden biri olan Mini Slug 12 Cal. ile savunma sektörüne ve atıcılık sporuna yeni bir “boyut” getirdi. Yaygın olarak kullanılan 67, 70, 76 mm kovan ölçülerinin yerine, 50 mm kovan kullanarak ürettiği Mini Slug 12 Cal. ile Turaç, yivsiz tüfeklerin fişek kapasitesini yaklaşık yüzde 50 oranında arttırıyor. Atıcılık sporcularının yanı sıra kolluk kuvvetlerinin yakın mesafedeki engelleri aşmak için de kullandığı Mini Slug 12 Cal., kısa boyu ve etkili gücü ile kullanıcısına önemli bir avantaj sağlıyor.

Çankırı’da bulunan fabrikasında 120’den fazla ateşli silah mühimmatı üreten Turaç, ABD ve Avrupa’da, kolluk kuvvetlerinin yanı sıra özellikle atıcılık müsabakalarında sıklıkla tercih edilen Mini Slug 12 Cal. fişeklerin Türkiye’de de bir ihtiyaç olduğunu öngörerek AR-GE çalışmalarına başladı. Pandemi döneminde AR-GE çalışmalarını hızlandıran Turaç’ın ürün ailesine kattığı Mini Slug’ın kalifikasyonu da yapılan binlerce atışla doğrulandı. Sahada yapılan çalışmalar, ürünün yüksek performansını ve güvenilirliğini kanıtlarken, seri üretimden bu yana yapılan 1 milyondan fazla ihracat ise kullanıcı memnuniyetinin somut bir göstergesi oldu.

Turaç Mühimmat Fabrikası Müdürü Hüseyin Sarıca

Fişek Kapasitesini Yaklaşık Yüzde 50 Arttırıyor

Yivsiz tüfeklerin fişek kapasitesini yaklaşık yüzde 50 arttırmasıyla öne çıkan Mini Slug 12 Cal., kapasitesi 5+1 olan tüfekleri 7+1’e; 7+1 olanlarda ise kapasiteyi 9+1’e çıkarıyor. Kapalı ortamlarda da kullanılabilen fişek, güvenlik güçlerinin kapı ya da kilitler gibi engelleri aşmak gibi yakın mesafeden yapacağı müdahalelerde de kullanılıyor. Mini Slug 12 Cal., atıcılık sporcularının, müsabakalarda fişek dolumuyla zaman kaybetmesinin de önüne geçilmesini sağlıyor. Hâlihazırda 93 ülkeye ihracat yapan Turaç, yeni ürünü Mini Slug 12 Cal. ile yeni pazarlara ulaşmayı da hedefliyor.

12 Aylık AR-GE Sonucu Ortaya Çıktı

Firmanın yönetim kurulu ve dış ticaret uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucu AR-GE çalışmaları başlayan Mini Slug 12 Cal., 12 aylık çalışmaların ardından kalifiye edildi. 2021 yılının ikinci yarısından sonra seri üretimine başlanan ürün, kolluk kuvvetlerinin ve atıcılık sporcularının kullanımına sunuldu. Turaç Mühimmat Fabrikası Müdürü Hüseyin Sarıca, “Ülkemizde 50 mm kovan ile 12 Cal. fişek üretimi yapan herhangi bir firma bulunmuyordu. Yivsiz tüfek kullanan atıcıların fişek kapasitelerini arttırma ihtiyaçları olduğunu değerlendirdik ve AR-GE çalışmalarımızı başlattık. Geliştirdiğimiz ürünün kalifikasyonunu binlerce atışla doğruladık ve kullanıma sunduk.” diye konuştu.

Mini Slug 12 Cal., yaygın olarak kullanılan 67, 70, 76 mm gibi kovan ölçülerinden faklı olarak, 50 mm kovan ile üretildi.

Mini Slug 12 Cal. ile Ekonomiye Katkı

Mini Slug 12 Cal., sektörde yaygın olarak kullanılan 67, 70, 76 mm gibi kovan ölçülerinden faklı olarak, 50 mm kovan ile üretildi. Ürünün bitmiş haldeki boyutu, normal bir slug fişeğinden en az 15 mm daha kısa. İçerisindeki kurşun tapasıyla beraber toplam ağırlığı ise 28 gram. 10 metreden uzaktaki hedefler için kullanılan Mini Slug’ın kovanı, kurşunu ve tapası da Türkiye’de imal edildi. Fabrika Müdürü Sarıca, Mini Slug’ın üretimi için makine parkında bazı düzenlemeler de yapıldığının altını çizerek, “Av fişeği üretiminde, yüzde 82,79’luk bir yerlilik oranıyla milli ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Mini Slug 12 Cal.’da ise yüzde 70 civarında yerlilik oranına ulaştık. Fişekte kullandığımız barut ve kapsül dışındaki tüm bileşenleri yurt içinden tedarik ediyoruz. Bu da Turaç’ın milli ekonomiye katkısını göstermesi bakımından ayrıca önem taşıyor.” dedi.

Mini Slug 12 Cal. ile Yeni İhracat Pazarları Hedefleniyor

Yıllık 3 vardiyada ortalama 1 milyar adetlik fişek üretim kapasitesine sahip olan Turaç, 2018 yılından bu yana ihracat odaklı çalışıyor. Ürün ailesine eklediği ürünlere de bu stratejiyle yaklaşan firma, Mini Slug 12 Cal.’ı da aynı anlayışla tasarlayıp üretti. Yüzde 100 Turaç tasarımı ve üretimi olan fişek, piyasaya çıkarıldığından bu yana 1 milyon adedin üzerinde ihraç edildi. Sarıca, “Seri üretimden bu yana gerçekleştirmiş olduğumuz satışımız, kullanıcı memnuniyetinin de somut bir göstergesi oldu. Daha önce belirttiğim gibi bu ürünün Türkiye’de bir ihtiyaç olduğunu ilk olarak Turaç’ın fark etmesi, firmamızın global üretim anlayışından kaynaklanıyor. Bu kadar dışarıya açılmış bir şirketin bunun farkına varmaması zaten mümkün değildi. Ürünün kullanım alanlarından birinin atış müsabakaları olduğunu ve bu müsabakaların da yurt dışında yaygın olduğunu düşünürsek Mini Slug 12 Cal.’ın ihracat pazarını hedefleyen bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde, ürünün piyasadaki hâkimiyetini daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin en geniş ateşli silah mühimmatı ürün gamına sahip olduklarını dile getiren Sarıca, “Turaç olarak hâlihazırda üretimini gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 120 çeşit ürünümüz var. Önümüzdeki dönemde de kalibrelerde çeşitliliğe gitmek yerine, mevcut kalibrelerimizde daha da derinleşip, üretim adetlerimizi yükseltmeyi hedefliyoruz. Turaç olarak, Sterling markamızla, kalitemizi ve ürün gamımızı güçlendirip, yer aldığımız piyasalardaki hâkimiyet alanımızı arttırmayı ve daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hâlihazırda 93 ülkeye ihracat yapan Turaç, 2024 yılında katılacağı uluslararası organizasyonlarda tanıtacağı Mini Slug 12 Cal. ile ihracat pazarına yeni ülkeler eklemeyi hedefliyor.

Mini Slug 12 Cal. Fuarlarda Yeni Pazarlar Arıyor

Firma, 2024 yılındaki yurt dışı fuar takviminde yer alan; ABD’nin Las Vegas kentindeki SHOT Show, Suudi Arabistan’ın Riyad kentindeki World Defence Show, Almanya’nın Nürnberg kentindeki Enforce Tac ve IWA OutdoorClassics ve ABD’deki NRA fuarlarında Mini Slug 12 Cal.’ı sergileyerek ihracat pazarına yeni ülkeler eklemeyi hedefliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.