Ana Sayfa Haberler Turaç’ın Yerli Üretim 7,62×39 mm Fişeği, MKEK Stoklarında

Turaç’ın Yerli Üretim 7,62×39 mm Fişeği, MKEK Stoklarında

Türkiye’de mühimmat alanındaki ilkleri ile bilinen Turaç’ın, kendisine ait Sterling markası altında seri üretimine başladığı 7,62×39 mm’lik piyade tüfeği fişekleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) stoklarına girdi. Eski Rus standardı olan ve AK-47 serisi silahlardan ateşlenen bu fişekler ile ilgili gelişme, firma tarafından 4 Mart’ta duyuruldu.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, konuyla ilgili olarak MSI Dergisi’ne şunları söyledi: “Türkiye bir NATO üyesi olduğu için, siyasi açıdan yanlış anlaşılma korkusuyla envanterinde, neredeyse 300.000 adet AK-47 bulunmasına rağmen, bu silahın fişeğinin üretiminden, çok uzun yıllar, şiddetle uzak durmuş. En düşük olduğu zamanlarda, yıllık 6 milyon adet ihtiyaç duyulan bu fişeklerin ithalatı, yoğunlaşan operasyonlar ile birlikte, yıllık 100 milyon adede ulaştı. Bunun maddi karşılığı da yaklaşık 30 milyon dolar gibi, çok ciddi bir rakam. Biz de bu fişeğin üretiminin üzerinde, özellikle durduk; çünkü hem MSB’den hem de İçişleri Bakanlığından, bu konuda çok yoğun talepler geldi. İlkleri seven bir firma olduğumuz için de bu fişeği Türkiye’de üretmeyi başaran ilk firma biz olduk. Dolayısıyla Türkiye’nin bu fişekteki dışa bağımlığını azalttık. Güvenlik güçlerimiz, artık bundan sonra, yoğun operasyonların etkisiyle depolarındaki fişeklerin biteceği endişesini asla yaşamayacaklar. Ülkemize hayırlı olsun.”

Sterling Marka 7,62×39 mm Fişeklerin Teknik Özellikleri:

  • Çekirdek Ağırlığı: 152 Grain
  • Çekirdek Tipi: Yumuşak uçlu
  • Fişek Ağırlığı: 16,2 gram
  • Hız: 710±15 m/s (5 m’de)

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.