Ana Sayfa Haberler Türk Deniz Kuvvetlerinin En Büyük Gemisi Olacak ANADOLU’nun İnşasında Yeni Aşama

Türk Deniz Kuvvetlerinin En Büyük Gemisi Olacak ANADOLU’nun İnşasında Yeni Aşama

İstanbul’daki Sedef Tersanesi’nde inşası süren ve geçen yıl ilk kez denize indirilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) ANADOLU’da yeni bir aşamaya geçildi. Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB), 1 Şubat’ta yapılan açıklamaya göre, ANADOLU, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından, liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.

Türk Deniz Kuvvetleri (TSK) için gelişim sağlanması gerekli alanlardan biri de güç aktarımı, stratejik intikal ve hareket kabiliyeti. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinin hizmete girmesi ile birlikte TSK, söz konusu kabiliyetlere sahip olacak. Bu sayede, TSK, Türkiye’den uzak coğrafyalarda, insani yardım harekâtından muharip olmayanların tahliyesine, arzu edilen bir bölgede kara harekâtı icra edilebilmesinden başka ülkelerin üslerine bağımlı olmadan hava harekâtı yapabilme imkânına kadar uzanan geniş bir yelpazede önemli yetenekler de kazanmış olacak.

LHD Projesi, içinde taşıyacağı LCM (Mekanize Çıkarma Aracı), ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı), LCVP (Zırhlı Personel Taşıma Aracı), rehberleme maksatlı komutan vasıtası ve RHIB (Sert karinalı şişme bot) tedariklerini de kapsıyor. LHD, helikopterler ile birlikte tank ve zırhlı personel araçları da dâhil olmak üzere muhtelif amfibi araç ile bir Amfibi Deniz Piyade Taburunu taşıma ve dünya üzerindeki istenen hedefe yönlendirme kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca üzerine konuşlandırılacak LHD ile uyumlu taarruz uçakları ile hem hava savunma harbi hem de amfibi harekâta yakın hava desteği yeteneği de kazanılacak. Türk Deniz Kuvvetlerinin bugüne kadar sahip olduğu en büyük gemi olacak LHD Sınıfının ilk gemisi olan ANADOLU’nun inşa faaliyetlerine, Sedef Tersanesi’nde 30 Nisan 2016’da başlandı. ANADOLU’nun, bu yılın sonunda, Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.