Ana Sayfa Arşiv Türk Hava Kuvvetleri, Akıllı Mühimmat Takviyesi Yapıyor. Savaş Uçakları “Milli Hassasiyetle” Vuracak

Türk Hava Kuvvetleri, Akıllı Mühimmat Takviyesi Yapıyor. Savaş Uçakları “Milli Hassasiyetle” Vuracak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 20’nin üzerinde Teber-82 Lazer Güdüm Kiti ile 100 adet Hassas Güdüm Kitinin kabulünün gerçekleştirildiğini açıkladı.

Teber Lazer Güdüm Kiti, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarını akıllı hale getiriyor.

Güdüm kiti; kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak Ataletsel Ölçü Birimi ve Küresel Konumlama Sisteminden oluşuyor.

Teber, sahada mühimmata çok hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor.

Modüler bir tasarıma sahip olan sisteme istenildiği zaman takılabilen yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB), hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyette vuruş imkânı sağlıyor.

100 adet kabulü yapılan Hassas Güdüm Kiti (HGK) ise yine bir genel maksat bombası olan 2000 librelik MK-84’lere giydiriliyor.

Güdüm kitinde bulunan Küresel Konumlama Sistemi ve Kızılötesi Seyrüsefer Sistemi sayesinde mühimmat, hedefi her türlü hava koşulunda, 6 metrelik bir hassasiyetle vurabiliyor.

Üstelik bomba uzak bir mesafeden bırakıldığı için uçağın tehlikeli bölgeye girmesine gerek kalmıyor.

Hassas Güdüm Kitleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü operasyonlarda Türk savaş uçaklarınca son derece etkin bir şekilde ve başarıyla kullanıldı.

Görev planlama yazılımına sahip olan Hassas Güdüm Kiti, F-35 uçağına entegre/sertifiye edilecek silahlar listesine eklendi.

Klasik mühimmatları “akıllı mühimmat” haline getiren güdüm kitlerinin tasarım, geliştirme ve üretimi, ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE iş birliğiyle gerçekleşiyor.

 1,477 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.