Ana Sayfa Haberler Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Bilimsel Alandaki İş Birliklerini Güçlendiriyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Bilimsel Alandaki İş Birliklerini Güçlendiriyor

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen, Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında, Yunus Emre Enstitüsü ile 13 Ağustos’ta düzenlenen bir törenle iş birliği protokolü imzaladı.

Törende imzalar, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş tarafından atıldı.

Bu iş birliğiyle; dünyada var olan bilimsel veri ve bilgilerin Türkiye’nin üretim ekosistemine aktarılması, nitelikli insan kaynağı yaratılması ve çeşitli küresel hedeflerin, hayata geçirilmesi hedefleniyor. Doç. Dr. Kotil, konuyla ilgili şunları söyledi: “Şirketimizin en önemli politikası haline gelen nitelikli insan kaynağı ve bu çerçevede yapılacak iş birlikleri büyük önem taşıyor. Hali hazırda var olan nitelikli insan kaynağımızı, daha da üst seviyelere çıkartacak çalışmalarımız devam ediyor. Devletimizin bizlere verdiği büyük projeleri gerçekleştirmemizde bu tip atılımlar büyük rol oynayacak. Projelerimiz nezdinde bilimsel ve akademik birlikteliğin sıkı, dinamik ve yenilikçi yansımalar yapacağı görüşündeyim. Şirketimizde mevcut ve çok değerli insan kaynağı hazinemiz başta olmak üzere, bilişsel, bilimsel ve teknolojik yapılanmalarımız, bu tip değerli iş birlikleriyle giderek güçlenecek.”

Türkiye’nin, akademik ve bilimsel konularda da dünyayla iş birliği kurarak nitelikli insan gücünü artırmasının önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Ateş ise TABİP kapsamında geliştirilen Portal sayesinde; Türk bilim adamlarının, milli kuruluşların ve üreticinin, artık dünya çapında akademik ve bilimsel iş birlikleri kurmasının daha kolay ve etkin olacağını ifade etti. Prof. Dr. Ateş, bilim diplomasisi olgusunun dünyada yeni bir olgu olmadığını ve Türkiye’nin de vakit kaybetmeden hızla bu platformda yer almasının stratejik bir gereklilik olduğunu söyleyerek sözlerine devam etti. Proje ile Türkiye’deki üretim kapasitesinin artacağına dikkat çeken Ateş, Türk ekonomisinin de rahat bir nefes alacağını belirtti. Ateş, Türkiye’nin kalkınmasında ve kısa vadede karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmede bu projenin hayati bir öneminin olduğunu vurguladı.

 

Yapay Zekâ ve İnsan-Makine Etkileşimi Alanında İş Birliği

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 30 Temmuz’da ise Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi (NÖROM) ile bir iş birliği protokolü imzaladı. Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ortaklığında kurulan NÖROM ile imzalanan bu protokol ile ile üniversite-sanayi iş birliğinde etkinlik esaslı güçlü bir yapı oluşturulması hedefleniyor. Bu çerçevede, NÖROM ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, milli helikopter ve uçak projelerinde faydalanılmak üzere; pilotun temel sağlık belirteçleri ve bilişsel durumunun uçuş esnasında ölçülmesi, insan makine arayüzü ve etkileşimi, ihtiyaç duyulan ürün ve ergonominin geliştirmesinde, ortak çalışmalar yürütecekler. Protokol kapsamında yürütülecek faaliyetler arasında, NÖROM’da görev alan Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin de katılacağı, çok disiplinli çalışmalar da yer alacak.

İmza törenine, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rekötrü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, NÖROM Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Hayrunisa Bolay Belen, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve Strateji ve Teknoloji Yönetimi Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk de katıldılar.

 1,412 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.