Ana Sayfa Haberler Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin T129 ATAK’ı Pakistan Yolcusu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin T129 ATAK’ı Pakistan Yolcusu

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 13 Temmuz’da yayınladığı basın bülteni ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Pakistan Savunma Üretimi Bakanlığı arasında, T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri satışına ilişkin olarak devam eden sözleşme görüşmelerinin nihai sonuca ulaştığını duyurdu.

İki kardeş ülke arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik resmi sözleşme imzalandı. Sözleşme, lojistik destek, yedek parça, eğitim ve mühimmat konularını da içeriyor.

Sözleşme öncesinde, Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından, Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK, tüm testleri başarıyla geçerek, gereksinimleri karşıladığını ispat etti. Böylece, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde, terörle mücadele ve sınır güvenliği görevlerinde, zorlu coğrafi şartlarda, başarıyla görev yapan T129 ATAK’ın ilk ihracatı gerçekleşti.

Basın bülteninde, ayrıca, bu sözleşmeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma sanayii ihracatının gerçekleştirildiği de ifade edildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.