Ana Sayfa Haberler Türk Savaş Gemisi, ÇAFRAD’la İlk Atışta Vurdu

Türk Savaş Gemisi, ÇAFRAD’la İlk Atışta Vurdu

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar, kısa adıyla ÇAFRAD…

Türkiye’nin yakın gelecekte üretmeyi hedeflediği TF-2000 Savunma Harbi Fırkateynlerinde ana sensör olarak görev yapacak radar süiti…

ÇAFRAD, Türkiye’nin lokomotif savunma sanayii kuruluşu ASELSAN tarafından geliştirildi…

Sistem, Liman ve Deniz Kabul Testleri kapsamında Türk Donanması’nın seçkin firkateynlerinden TCG Göksu’nun helikopter platformuna konuşlandırıldı.

Sistemin radar fonksiyonlarına ilave olarak, hava hedeflerine karşı kullanılan ESSM Hava Savunma Füzesi’nin ihtiyaç duyduğu yarı aktif aydınlatma sinyalinin üretilebildiği ve güdüm yapılabildiğinin gösterilmesi amacıyla, 11 Aralık’ta Sinop açıklarında TCG GÖKSU tarafından bir ESSM atışı yapıldı.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu ve ASELSAN proje çalışanlarının TCG Göksu Fırkateyninden izlediği atışta hedef, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yine milli imkânlarla üretilen Şimşek hedef dronuydu.

ESSM, hedefi ilk atışta vurmayı başardı.

Türkiye, ÇAFRAD Faz-1 Projesi Kabul Testleri’nin başarılı geçmesiyle birlikte, bu kapasitede radar üretebilen sayılı ülkeler arasına girmiş oldu.

ÇAFRAD Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığının hayata geçireceği projeler arasında yer alıyor.

 2,872 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.