Ana Sayfa Haberler Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, 13 Eylül’de, SAHA EXPO’da Buluşuyor

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, 13 Eylül’de, SAHA EXPO’da Buluşuyor

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayindeki dev firmalarından, tedarik zincirinde yer alan orta ve küçük ölçekteki üreticilere kadar, onlarca şirketin katılacağı SAHA EXPO 2018 fuarı, 13 Eylül’de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) tarafından düzenlenen etkinlik, İstanbul Fuar Merkezi (İFM)’nde gerçekleştirilecek. Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında, firmalara dönük etkinliklerin de yer alacağı fuar, ana yüklenici firmalar ile sanayicilerin, aracısız iletişim kurabileceği bir platform olacak.

ASELSAN, Baykar ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin platin sponsor, Ziraat Katılım’ın ana sponsor olduğu SAHA EXPO’nun diğer sponsorları ise İstanbul Ticaret Odası (İTO), BMC Power, Kale Grubu, ROKETSAN, TAİS, HAVELSAN, THY Teknik, Akım Metal ve Altınay Robotik. Fuarı destekleyen kuruluşlar arasında; İstanbul Sanayi Odası (İSO), Teknopark İstanbul, İstanbul Deniz Ticaret Odası, İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İMES OSB de yer alıyor. MSI Dergisi ise etkinliğin tek resmi yayını ve basın sponsoru.

SAHA İstanbul’un yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıl süreyle yürüten, Ağustos ayı başında ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olarak atanan Hasan Büyükdede, SAHA EXPO’nun Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisinde başlattığı millileşme hamlesine büyük katkı sağlayacağına dikkat çekti. 3 yıl önce savunma ve havacılık sanayisinde ana yüklenici firmaların, TSK’nın ihtiyaçlarını yerli sanayicilerden temin etmelerini sağlamak üzere SAHA İstanbul’u kurduklarını belirten Büyükdede, şöyle devam etti: “Ülke olarak ekonomik ve politik saldırılar yaşadığımız şu günlerde SAHA İstanbul’un kuruluşunun ne kadar isabetli olduğunu, sanayicilerin, ulusal ve uluslararası ana yükleniciler ile bir araya geleceği SAHA EXPO gibi bir fuara ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha görüyoruz. Her zamankinden daha güçlü bir ülke olmak, üretim potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek SAHA EXPO’nun, daha fazla sanayicinin savunma, havacılık, denizcilik ve uzay endüstrisine yönelik üretim yapmasına, vesile olmasını temenni ediyorum.”

Hasan Büyükdede’nin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanmasının ardından SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise katılımcı firma profiliyle, ulusal ve uluslararası ziyaretçileriyle, ihracata yönelik uluslararası bağlantıların kurulacağı ikili iş görüşmeleriyle, fuar sırasında düzenlenecek konferanslar ile SAHA EXPO Fuarı’nın, savunma ve havacılık sanayisinin millileşmesinde, ihtiyaç duyulan önemli bir boşluğu dolduracağını ifade etti.  SAHA EXPO Fuarı’nın kendi alanında bir ilki gerçekleştireceğine dikkat çeken Bayraktar, ayrıca şunları söyledi: “Dünya ile rekabet eden, ürettikleri stratejik öneme sahip ürünler ile Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan firmaların yanı sıra, savunma, havacılık ve uzay sanayisinin tedarik zincirinde yer alan farklı büyüklerdeki firmalar bu şekilde ilk defa bir arada olacak. Ulusal ve uluslararası ana yüklenici firmalar, ürün, sistem ya da teknoloji üreten tedarikçilerle doğrudan birbirlerini tanıma fırsatı bulacak.”

 787 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.