Ana Sayfa Haberler Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, 185 Ülkeye 230 Çeşit Ürün İhraç Etti

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, 185 Ülkeye 230 Çeşit Ürün İhraç Etti

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, 2002 yılında sadece 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatının her yıl arttığını vurgulayarak, Türkiye’nin 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ettiğini söyledi. Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB), 4 Ocak’ta yapılan açıklamada Görgün’ün savunma ve havacılık sanayisinin 2023 yılı ihracatına yönelik değerlendirmesine yer verildi. Görgün, 2022 yılında 4,364 milyar dolar olan savunma ve havacılık sanayisi ihracatının yüzde 27’lik artışla 2023 yılında 5,5 milyar dolara ulaştığını belirterek şunları söyledi:

Tam Bağımsız Savunma Sanayisi
“Savunma ve güvenlik teknolojilerinde, uluslararası platformda lider ve yol gösterici bir Türkiye için, gerekli atılımları yapıyor; ülkemizin, bölgesinde ve dünyada değişen koşullar karşısında savunma sanayisi ihtiyaçlarının yerli ve millî olarak karşılanabilmesi için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri, hülasa ekosistemimizin tam bağımsız savunma sanayisine inancı ve bu hedef doğrultusunda hiçbir zorluğa aldırış etmeden kararlılıkla sürdürdüğü çalışmalar takdire şayandır. Yerli ve millî üretim vizyonuyla bizlere liderlik eden ve çalışmalarımızı her daim destekleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum.

Kilogram Başına İhracat Yüzde 14 Arttı
Savunma ve havacılık sanayisinde gerçekleşen büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamanın en temel şartı ihracattır. Savunma ve havacılık sanayimiz son 10 yıl içinde dünyanın dört bir yanına, farklı coğrafyalarda 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç etti. Türkiye’de kilogram başına ihracat tutarı ortalamada 1,57 dolar iken, savunma ve havacılık sanayimiz geçtiğimiz yıla oranla kilogram başına ihracat değerini yüzde 14 arttırarak 65 doları aşmış ve Türkiye ekonomisine ve dolaylı olarak toplumsal refaha yüksek bir katkı sağlamıştır.”

Prof. Dr. Görgün’den, Baykar’a Özel Teşekkür
SSB Başkanı Görgün, 2023 yılında sektörde firma bazında ihracat rekoru kıran Baykar hakkında ise “Sektörümüzün gerçekleştirdiği ihracatın 1,7 milyar dolarını, bir önceki yıla oranla yüzde 52’lik bir artışla tek başına üstlenen Baykar firmamız özel bir teşekkürü hak ediyor. Geliştirdiği teknolojilerle “oyun değiştiren” ve bütün dünyanın takdirini toplayan Baykar, 2003’ten bugüne gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde ediyor ve yüksek teknoloji ihracatı ile ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Yakalanan başarının oluşmasında katkısı bulunan vakıf firmalarımızdan özel sektör firmalarımıza, tüm sektörümüze teşekkür ediyor, gün be gün artarak devam eden ihracat hacmimizin, 2024 yılında katlanarak devam etmesini diliyor, Türkiye’nin yeni yüzyılının ülkemiz ekonomisinde dönüm noktası olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.