Ana Sayfa Haberler Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, Rusya’da Boy Gösterdi

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, Rusya’da Boy Gösterdi

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türk savunma ve havacılık sanayisi firmaları, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ARMY 2019 fuarında milli katılımla yer aldı. Rusya’nın Moskova şehrindeki Kubinka Hava Üssü’nde, 25-30 Haziran’da, yaklaşık 42.000 metrekarelik bir alanda düzenlenen fuarda, toplam 1.316 firma stant açtı.

 

Toplam 71.560 kişi tarafından ziyaret edilen fuardaki milli katılım ise IDEF fuarlarına da ev sahipliği yapan TÜYAP tarafından organize edildi. Fuara, Türkiye’den 9 firma katıldı. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu ise fuarda Türk firmaları da ziyaret ederek, ürünleri hakkında bilgi aldı. Türk firmaların stantlarını ziyaret eden bir başka isim ise Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Mehmet Samsar oldu. TÜYAP, 2020 yılında gerçekleştirilecek bir sonraki ARMY fuarı için de Türkiye’nin milli katılımını organize edecek.

ARMY 2019 fuarına, Türkiye’den gerçekleştirilen milli katılımda 9 firma yer aldı.

Turaç, Piyade Tüfeği Fişeklerini, Rusya’da İlk Kez Sergiledi

Fuara katılan Türk firmalardan birisi de Turaç oldu. Hafif silah mühimmatı alanında Türkiye’deki ilkleri ile bilinen firma, ilk kez katıldığı ARMY fuarında, geniş ürün yelpazesinden örnekler sergiledi. Turaç, Rusya’da, daha çok sivil ve sportif kullanıcılara yönelik olarak düzenlenen Arms And Hunting fuarına, 4 kez katılmıştı. Bununla birlikte ARMY fuarı, firmanın bu bölgede katıldığı ilk savunma fuarı oldu.

Standında, Zimbabwe ve Botsvana’nın savunma bakanlığı heyetlerini ağırlayan Turaç, bunun yanı sıra 12 ayrı ülkeden 30 farklı firma ile toplantılar gerçekleştirdi. Turaç, kendisine ait STERLING markası altında ürettiği piyade tüfeği fişeklerini, 9×19 mm çapındaki tabanca fişeklerini, 12 kalibre taktik seri fişekleri ve less-lethal serisi pompalı tüfek fişeklerini Rusya pazarında ilk kez sergiledi.

 

Turaç standını ziyaret edenler arasında, Yaroslavl Valisi Dmitry Mironov da yer aldı.

 

Turaç’ın üretim izinlerini alarak fiilen imalatına başladığı piyade tüfeği fişeği ürün gamı; 5,56×45 mm, 7,62×51 mm ve 7,62×39 mm’lik fişeklerden oluşuyor. Firma ayrıca, bu fişeklerden ilk ikisinin sivil sürümleri olan .223 Remington (Rem.) ve .308 Winchester (Win.) tipi fişekleri de üretiyor. Temelde sportif amaçlı yivli av tüfeklerine yönelik olarak üretilen bu fişekler, sırası ile 5,56×45 mm, 7,62×51 mm çapındaki piyade tüfekleri ile keskin nişancı tüfeklerinden de ateşlenebiliyor.

Turaç, 9×19 mm’lik tabancalar için de Parabellum FMJ (full metal jacket), Luger FMJ, Luger JHP (jacketed hollow point) ve subsonic (ses altı) FMJ mühimmatlar üretiyor. Bunlardan Parabellum FMJ kolluk kuvvetleri tarafından genel maksatlı olarak kullanılırken, Luger FMJ daha düşük namlu çıkış basıncı nedeniyle daha çok sivil kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Zırh koruması bulunmayan yumuşak hedeflerde etkili olan Luger JHP ve düşük gürültüsü ile gizlilik gerektiren görevler için öne çıkan subsonic FMJ ise genellikle özel kuvvetler tarafından kullanılıyor.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş ve firma standını ziyaret eden Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu.

 

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, fuar katılımları ile ilgili MSI Dergisi’ne şunları söyledi: “ARMY 2019, bizim Rusya pazarında katıldığımız ilk savunma fuarıydı. Bununla birlikte, esasen Rusya menşeli olan ve AK-47 piyade tüfeklerinden ateşlenen 7,62×39 mm’lik fişeklerimizi burada sergilemekten çekinmedik. Bize bu cesareti, yurt içinde ve yurt dışında elde ettiğimiz sayısız başarılar kadar, piyade tüfeği fişekleri için üretim iznine hak kazandıktan hemen sonra aldığımız siparişler oldu. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun standımızı ziyareti ise cesaret ve motivasyonumuzu bir kat daha arttırdı.”

 923 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.