Ana Sayfa Başyazı Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, COVID-19 Şokunu Çabuk Atlattı

Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, COVID-19 Şokunu Çabuk Atlattı

Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com
MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) dolayısıyla karşı karşıya kaldığımız salgınla mücadele, diğer pek çok sektör gibi, zaten bir süredir çeşitli zorluklarla mücadele eden Türk savunma ve havacılık sektörü açısından da sıkıntılı bir süreç başlattı.

Sürecin ilk şokunu kısa sürede atlatan sektör firmalarının geneline baktığımızda, hızla gerekli tedbirlerin alındığını ve üretime devam edildiğini görüyoruz. Üretimde görev almayan personel ise uzaktan çalışma düzenine geçti ya da geçmeye çalışıyor.

İlk izlenimlerimiz, sektör olarak, faaliyetlerinin doğası gereği, genelde firma dışındaki paydaşlarla iletişim halinde olan iş geliştirme ve pazarlama gibi bazı birimler dışında, uzaktan çalışmaya çok alışkın olmadığımız ve dahası gerekli altyapı eksiklikleri nedeniyle başlangıçta bir takım zorluklar yaşamış olduğumuz yönünde. Aldığımız bilgilere göre, sadece Türk sanayisi bu durumda değil. Dünyanın geriye kalanındaki sektör firmalarında da benzer sıkıntılar yaşanıyor… Ancak zaman içerisinde bu problemlerin çözüme kavuşturulacağından ve daha verimli bir uzaktan çalışma kültürü oluşacağından eminiz.

Yeni dönemin, dünyadaki genel işleyişe ve özelde de Türk savunma ve havacılık sektörüne neler getireceğini anlamaya çalıştığımız şu günlerde, bazı şeyleri konuşmak için henüz erken olsa da her şerde bir hayır olduğundan hareketle öncelikle insanlığın, sonra da sektörün karşısına yeni fırsatlar çıkaracağını umuyoruz.

Biraz daha zaman geçtikten sonra, yeni dönemin fırsatları üzerinde daha fazla kafa yoracak zamanımız olacak.

Biz Neler Yaptık?

Biz de bu süreçte, tüm ekip olarak, okulların tatil edilmesi kararının hemen akabinde uzaktan çalışma düzenine geçerek kendi adımıza üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Bazı fonksiyonlarımızda, işin doğası gereği bazı aksamalar yaşanıyor olsa da bunların kısa sürede üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu aksaklıkların başında, MSI Dergisi’ni bayilerden alan okuyucularımızın dergiye erişememesi geliyor.

Koronavirüs nedeniyle ülkemiz genelinde alınan tedbirler kapsamında, MSI Dergisi’nin basılı sürümünün satışının gerçekleştirildiği birçok bayi, faaliyetlerine ara vermiş durumda. Açık olan bayilere erişim ise hem sizlerin sağlığını hem de Koronavirüs’e karşı yürütülen mücadeleyi tehdit etme riski taşıyor. Bu riskleri ortadan kaldırabilmek amacıyla Nisan ayı itibariyle MSI Dergisi’nin bayiler aracılığıyla satışının gerçekleştirilmemesi daha doğru olacak. Her şey yoluna girene kadar, bayi dağıtımını üzülerek durduruyoruz.

Mevcut şartlar altında, dışarı çıkamayan, çıksa da dergiye ulaşabileceği bayi bulamayan okuyucularımızı ise elbette çözümsüz bırakmayacağız ve onların taleplerine, doğrudan cevap vereceğiz. Bahse konu riskler ortadan kalkana kadar devam ettireceğimiz bu uygulama süresince, dergimizi bayiden temin eden okuyucularımıza, MSI Dergisi’nin basılı kopyasını ve / veya talep ettikleri takdirde elektronik kopyasını, düzenli olarak ulaştırmayı sürdüreceğiz. Basılı dergi ve abonelik talepleriniz için, doğrudan bizimle iletişime geçebileceğiniz gibi www.savunmahaber.com/dergi-aboneligi/ adresi üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MSI Dergisi aboneleri ise bu süreçten herhangi bir şekilde etkilenmeyecek ve dergileri, adreslerine teslim edilmeye devam edecek. Dileyen abonelerimiz, talep ettikleri takdirde, MSI Dergisi’nin elektronik kopyasına da ücretsiz olarak erişebilirler.

Bu konu dışında, başta İnternet olmak üzere, bugünün iletişim ortamının sunduğu imkânlardan azami seviyede faydalanarak okuyucularımıza ve sektöre sunmakta olduğumuz hizmetlere ilişkin faaliyetlerimizi; hatta bazılarını daha da yoğunlaştırarak sürdürüyoruz.

MSI Dergisi Arşivini, Tüm Dünyanın Erişimine Açtık

Bu olağanüstü süreçte, sokağa çıkamayan insanlar için yapabileceklerimizi gözden geçirdik ve sizler evde kalın ama MSI Dergisi’nden uzak kalmayın diye, MSI Dergisi arşivini, hem Türkçe hem de İngilizce olarak tüm dünyanın erişimine açtık. Her gün, arşivimizden bir sayıyı, PDF versiyonunda, ücretsiz olarak sizlerle paylaşarak bu zor günlerde yanınızda olacağız; MSI Dergisi’ni ekranlarınıza getirerek sıkıntıları bir nebze olsun hafifletmeye çalışacağız. Bu sayede, sektörün son 15 yılda neler yaşadığını da hep birlikte hatırlama fırsatı bulacağız.

Bundan Sonra Neler Yapacağız?

Birkaç hafta içerisinde uygulamaya aldığımız bu yeniliklerin yanı sıra MSI Dergisi’nin okuyucularına ve sektöre sunduğu hizmetlere uzaktan erişimi daha sağlıklı hale getirmek için, mevcut web sitesi altyapımızda iyileştirmeler ve geliştirmeler yapmak için de kolları sıvadık.

İlk aşamada, www.savunmahaber.com üzerinde sizlere ulaştırdığımız MSI Dergisi ile ilgili tüm hizmetleri, kısa bir süre sonra yayına alacağımız www.msidergisi.com web sitesi üzerinden sizlere ulaştırmayı sürdüreceğiz. www.savunmahaber.com ise adından da anlaşılacağı üzere, savunma ve havacılık sektörüne yönelik yayın yapan bir haber portalı olarak yoluna devam edecek.

Bu konulardaki yeniliklerle ve gelişmelerle ilgili sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğiz.

AMAC Magazine’de Yeni Dönem

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, doğal olarak diğer tüm gündem maddelerini, sıralamada çok gerilere attı. Mart ayının bizim açımızdan en önemli gelişmesi olan AMAC Magazine cephesinde yeni bir dönem başlamasıyla ilgili haberler de haliyle bu durumdan nasibini aldı.

Hal böyle olsa da kardeş yayınımız AMAC Magazine’in, Mart ayında, Ocak ayında kurulan kardeş şirketimiz DA Yayıncılık çatısı altındaki ilk sayısıyla sektörle buluşmasına da değinmek istiyoruz.

Yeni dönemde, AMAC Magazine, daha farklı ve genişletilmiş tanıtım çözümleriyle sektörün hizmetinde olmayı sürdürecek. Konuyla ilgili tüm detayları, kardeş yayınımızın Genel Yayın Yönetmeni Birol Tekince ve İş Geliştirme Direktörü Vehbi Tunca ile gerçekleştirdiğimiz ve gelecek sayımızda yayınlamayı planladığımız söyleşide bulabileceksiniz.

Ankara Askeri Ataşeler Birliği (Ankara Military Attache Corps / AMAC) üyeleri ve sektör arasında bir köprü vazifesi gören kardeş yayınımıza, yeni yuvasında çok uzun bir yayın hayatı dileyerek bu sayıya da noktayı koyalım.

Nisan ayının öne çıkan gelişmelerini sizlerle paylaşacağımız Mayıs sayısı ile gelecek ay yeniden birlikte olacağız. Bu zor günlerin olumsuz etkilerini, hep birlikte ve dayanışma içerisinde, en kısa sürede atlatabilmeyi umuyor; bu süreçte yaşanabilecek aksaklıklardan ötürü göstereceğiniz anlayış için şimdiden teşekkür ediyor ve sağlıklı günler diliyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.