Ana Sayfa Haberler Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, Defense News Top 100’deki Firma Sayısını Arttırdı

Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, Defense News Top 100’deki Firma Sayısını Arttırdı

Defense News dergisi tarafından yılda bir kez açıklanan ve dünyanın en büyük 100 savunma firmasını sıralayan Top 100 listesi, derginin 17 Ağustos tarihli sayısında açıklandı. Geçtiğimiz yıl; ASELSAN, TUSAŞ, Roketsan, STM ve BMC’nin yer aldığı listeye bu yıl FNSS ve HAVELSAN da dâhil oldu.

2020 yılı listesinin 48’inci sırasına, geçtiğimiz yıl 52’nci sırada yer alan ASELSAN yerleşti. İlk 50’ye girmeyi başaran ASELSAN, aynı zamanda Türk firmaları açısından da bir ilki gerçekleştirdi. Geçen yıl listenin 69’uncu sırasında yer alan TUSAŞ ise bu yıl 16 basamak birden yükselerek 53’üncü sırada yerini aldı. Geçtiğimiz yıl 85’nci sırada yer alan BMC bu yıl 89’uncu, 89’uncu sırada yer alan Roketsan 91’inci, yine 85’inci sırada yer alan STM ise 92’nci sırada yer aldı.

Listenin Türk savunma ve havacılık sanayisinden iki yeni firması ise 98’inci sıradan FNSS, 99’uncu sıradan ise HAVELSAN oldu.

Türkiye, firma sayısı açısından 7 firmayla ABD, Birleşik Krallık ve Çin’in ardından 4. sırada yer aldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konu ile ilgili açıklamasında, “Milli Savunma Sanayiimiz her geçen gün daha da büyüyor. Defence News Dergisi’nin dünyada en fazla ciro yapan savunma şirketleri listesine 7 şirketimiz girdi. Dört yıl önce listede 2 şirketimiz yer alırken bugün bu sayının 7’ye yükselmesi bizi son derece mutlu etti. Listede yer alan şirketlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Hedefimiz bu listede daha fazla savunma şirketiyle yer almak.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl listede ilk kez yer almayı başaran HAVELSAN’ın Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ise “Bu başarı topyekûn savunma sanayimizin başarısıdır.” açıklamasında bulundu.

Listenin tamamına buradan erişebilirsiniz: https://people.defensenews.com/top-100/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.