Ana Sayfa Özel DosyalarDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, DIMDEX 2018’den, Yaklaşık 800 Milyon Dolarlık Siparişle Döndü

DIMDEX 2018 Özel: Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, DIMDEX 2018’den, Yaklaşık 800 Milyon Dolarlık Siparişle Döndü

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, DIMDEX 2018’den, Yaklaşık 800 Milyon Dolarlık Siparişle Döndü” başlıklı giriş haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır: 

 

Katar Silahlı Kuvvetlerinin ev sahipliğinde, bu yıl, 6’ncısı düzenlenen DIMDEX fuarı, 12-14 Mart tarihlerinde, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirildi. Toplam 60 ülkeden, 180’in üzerinde katılımcının yer aldığı fuarla birlikte, Türkiye-Katar yakınlaşmasının, savunma ve havacılık alanındaki potansiyelinin bir bölümü de uygulamaya döküldü. Fuarda, Türk firmalarının, Katar makamları ile imzaladığı, yaklaşık 800 milyon dolar değerindeki sözleşmelerde, ürün çeşitliliği de dikkat çekti.

 

Fuar, 90’a yakın resmi delegasyon ve yaklaşık 13.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti, bu yıl, ilk kez milli katılımla yer aldı.

Odağında askeri denizcilik olacak şekilde düzenlenen; ancak kara ve havacılık sektörlerinden pek çok firmanın da katıldığı fuarda, Türkiye, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) koordinatörlüğündeki milli katılımla ve 2.413 metrekarelik toplam stant alanı ile yer aldı.

MSI Dergisi, Türk savunma ve havacılık sanayisinin bölgedeki tanıtımına, DIMDEX için hazırlanan özel sayısı ile katkı sağladı.

Milli katılım dahilinde veya bağımsız olarak, Türkiye’den fuara stantlı katılım gösteren kurum ve kuruluşlar ise şunlar oldu: Akademi Sancak, AKSA Run Flat, AN Grup, ANKAREF, ARES Tersanesi, ASELSAN, AVS, BMC, CTECH, Dearsan Tersanesi, Desan Tersanesi, Garanti Giyim, Gül Otomotiv, HAVELSAN, İŞBİR, Kale Havacılık, Kale Kalıp, Manas Savunma, Medyacity, Meteksan Savunma, MilSOFT, MKEK, Nurol Makina, ROKETSAN, Sarsılmaz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), SBI Bilişim, SDT, SimBT, STM, TAIS, Transvaro, TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, Turmaks, Unifo Gıda ve Yonca-Onuk Tersanesi.

Standında Prof. Dr. İsmail Demir’i de ağırlayan AKSA Run Flat, fuarda, lastikleri herhangi bir nedenle patlasa dahi aracın yoluna devam edebilmesini ve yüksek süratlerde dahi sürüş kontrolünün kaybedilmemesini olanaklı kılan, run flat (patlak gider) sistemlerini sergiledi (üstte ve sağda).

Fuar sırasında, Katar Silahlı Kuvvetleri, Katar İçişleri Bakanlığı ve Katar İç Güvenlik Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak, toplamda, yaklaşık 800 milyon dolarlık satış sözleşmesi imzalayan Türk kurum ve kuruluşlar ve imzaladıkları anlaşmaların kapsamları ise şöyle sıralandı:

 • ARES Tersanesi: 3 adet ARES 150 HERCULES ve 6 adet ARES 80 SAT botu satışı,
 • D.İ.K. Tersanesi: 2 adet Öğrenci Okul Gemisi satışı,
 • Baykar Makina: 6 adet BAYRAKTAR TB2 SİHA satışı ve ilgili yer destek sistemlerinin kurulumu,
 • BMC: 50 adet KİRPİ II ve 35 adet AMAZON zırhlı araç satışı,
 • Nurol Makina: 214 adet NMS 4×4 satışı,
 • Piri Reis Üniversitesi: Denizcilik konusunda eğitim sağlanması ve
 • Yonca-Onuk Tersanesi: 8 adet ONUK MRTP24/U botu satışı.

AVS standını ziyaret eden Nurettin Canikli, firmanın ürünleri hakkında bilgi aldı.

 

Fuarda, geniş ürün ailesini sergileyen MKEK’nin ziyaretçileri arasında, Nurettin Canikli de yer aldı.

Fuarda geniş bir stantla yer alan STM; deniz platformlarını, kamikaze İHA’ları ve Duvar Arkası Radar (DAR) çözümünü sergiledi.

Orgeneral Hulusi Akar ve Bakan Nurettin Canikli, fuarın açılış törenini, en ön sıradan izledi.

Fuara Türkiye’den Üst Düzey Katılım

Fuara Türkiye’den katılan heyette, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel de yer aldı. Orgeneral Akar ve Bakan Canikli, fuarın açılış törenini; Katar Emir Yardımcısı Sheikh Abdullah bin Hamad Al Thani, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammad Al Attiyah ve Katar Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ghanim bin Shaheen Al-Ghanem ile birlikte, en ön sıradan izledi.

SSM ve Barzan Holding İş Birliği

Fuar, Katar Savunma Bakanlığı tarafından kurulan, Barzan Holding’in lansmanına da sahne oldu. DIMDEX’in de stratejik ortağı olan Barzan Holding; Katar Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla bir tedarik makamı gibi işlev görmesi, savunma ve güvenlik şirketlerine yatırım yapması ve Ar-Ge faaliyetleri yürütmesi maksadıyla kuruldu. Barzan Holding, fuarda, 20’nin üzerinde kurum ve kuruluş ile mutabakat muhtırası veya ortak girişim şirketi kuruluşuna yönelik sözleşme imzaladı.

SSM ve Barzan Holding arasındaki, iş birliği konulu mutabakat muhtırası, Prof. Dr. İsmail Demir ve Mohammed Mubarak al-Khater tarafından imzalandı.

SSM ve Barzan Holding arasındaki iş birliği konulu mutabakat muhtırası ise fuarın ilk gününde düzenlenen törenle imzalandı. Törende, imzalar, Prof. Dr. İsmail Demir ve Barzan Holding CEO’su Mohammed Mubarak al-Khater tarafından atıldı. Ayrıca ASELSAN, Barzan Holding ve SSTEK ortaklığında, uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri ve elektro-optik gözetleme sistemleri üretmesi amacıyla BARQ ortak girişim şirketi kuruldu.

SSM, fuarda, çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi.

 

Fuarı, elektronik harp alanında, yeni geliştirdiği çeşitli ürünlerin tanıtımı için bir platform olarak kullanan SDT’nin standını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da ziyaret etti. Firma, karıştırıcı ve simülasyon sistemlerine yönelik ihtiyacı da yerinde gözlemleme fırsatı yakaladı.

8 Ülkeden 11 Askeri Gemi

Fuar kapsamında; ABD, Bangladeş, Hindistan, İngiltere, İtalya, Katar, Pakistan ve Umman’dan, toplam 11 askeri gemi, Hamad Limanı’na demirleyerek, kapılarını ziyaretçilere açtılar. Fuar sırasında, çeşitli ülkelerin deniz kuvvetlerinden, farklı seviyelerde komutanlık görevi icra eden personelin konuşmacı olarak katıldığı, MENC konferansı (Middle East Naval Commanders Conference) da düzenlendi.

DIMDEX fuarı kapsamında, Türk firmalarından ve Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olan yabancı firmalardan öne çıkan haberleri, ilerleyen sayfalarımızda derledik:

 • ARES Tersanesi’nin Katar’daki İş Hacmi, Yarım Milyar Dolara Ulaştı
 • ASELSAN, Ortak Girişim Şirketlerine BARQ’ı da Ekledi
 • Baykar Makina, İlklerin Altına İmza Atmayı Sürdürüyor: BAYRAKTAR TB2, Katar Envanterindeki İlk Silahlı İHA Olacak
 • GES Mühendislik, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi’ni Tanıttı
 • HAVELSAN’ın, Yurt Dışı Pazarlardaki Varlığı Güçlenecek
 • Alternatör Üretim Altyapısını Geliştiren İŞBİR, %100 Yerli Jeneratör için Çalışıyor
 • Katar, 3 Milyar Dolarlık Helikopter Siparişi için Leonardo’yu Seçti
 • Medyacity, Eurasia Airshow ve High-Tech Port’un Tanıtımına Odaklandı
 • Meteksan Savunma, Yara Savunma Simülatörü’nün 3’üncü İhracat Haberi için Gün Sayıyor
 • Katar, NMS 4×4’ün İlk Kullanıcısı Olacak
 • ROKETSAN, Roket ve Füze Silah Sistemlerinden oluşan Geniş Ürün Yelpazesini Sergiledi
 • Sarsılmaz, DIMDEX Sahnesinde, Silah ve Mühimmat Ailesi Ürünlerini Birlikte Sergiledi
 • Katar Özel Kuvvetlerinde, Yonca-Onuk MRTP24/U Devri

 1,742 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.