Ana Sayfa Özel Dosyalar7. TSSK Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’nin, TSSK 7’nci Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi Mesajı

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’nin, TSSK 7’nci Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi Mesajı

Vakıf Bağlı Ortaklıkları; Mühendislik, Tasarım ve Üretim Kabiliyeti Olan Yurt İçi Ekosistemi Oluşturma Çabalarına Azami Katkı Sağlamaktadır

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV); Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki Mütevelli Heyeti; güçlü bir Türkiye yolunda maddi ve manevi destekleriyle her zaman ordusunun yanında olan 100.000’i aşkın değerli bağışçısı; milletimizin kutsal bağışlarıyla kurulmuş Bağlı Ortaklıklarımız ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR, ASPİLSAN Enerji; ve 20.000’i aşkın Vakıf şirketleri çalışanıyla çok büyük bir aileyi temsil etmektedir.

Bu büyük ve güçlü aile, tam 32 yıldır, Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş gücünün arttırılması ve bu kapsamda ihtiyaç duyulan ileri teknolojiye dayalı kritik sistemlerin yerli ve milli olarak geliştirilmesi amacıyla çalışmaya devam etmektedir.

Teknolojik bağımsızlığın ve ülke kalkınmasının sağlanmasında yurt içi iş ekosistemi oluşturulmasının ve teknolojinin tabana yayılmasının önemi aşikârdır. Bu bağlamda, Türkiye’nin bir marka değeri olan, dünyanın en önemli savunma sanayi fuarlarından Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’in 14’üncüsünü, 30 Nisan – 03 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde icra ettik. Vakıf olarak, savunma sanayii ekosisteminin desteklenmesi kapsamında; özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) fuara katılımını ve ürünlerini sergileyebilmelerini ve büyük firmalarla yüz yüze görüşmeler yapabilmelerini sağlamak maksadıyla stant satış fiyatlarında önemli miktarda indirimler yaptık. Görev ve yetkilerimiz çerçevesinde, her zaman gereken desteği göstermeye devam etmeyi hedefliyoruz. Bir sonraki IDEF’i, 25-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da icra edeceğiz. Bu fuarda da KOBİ’lere yönelik ciddi destekler sunacağımızı şimdiden duyurmak isterim.

Savunma sanayii alanında mühendislik, tasarım ve üretim kabiliyeti olan yurt içi ekosistemi oluşturma çabalarına, Vakıf Bağlı Ortaklıkları tarafından da azami katkı sağlanmaktadır. Bu durumun önemine binaen Vakıf Bağlı Ortaklıklarının ekosistemlerine dâhil olan alt yüklenici sayısı, her geçen gün artmaktadır. Örneğin, 2018 yılında, Vakıf şirketleri, 3.656 yurt içi, 1.881 yurt dışı alt yüklenici ile çalışır bir konuma ulaşmıştır.

Ülkemizde yürütülen önemli çalışmalardan bir diğeri de savunma sanayi alanında kamu, üniversite, sanayi iş birliğinin geliştirilmesine, yeni iş fırsatlarının yaratılmasına, ihracat potansiyelinin artırılmasına ve ihtiyaç duyulan alanlarda danışmanlık hizmetinin sağlanmasına vesile olan kümelenme faaliyetleridir. Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi  (TSSK)’nin de gerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin kritik ihtiyaçlarının Ar-Ge odaklı iş birlikleri ile yerli savunma sanayi şirketlerince milli olarak geliştirilmesi gerekse uluslararası iş birlikleri yaratılması ve ihracattan daha yüksek pay alınmasına odaklanılması faaliyetleri ile önemli katkıları olduğunu mütalaa ediyorum.

Bu bağlamda yürütülen tüm çalışmaların, hem şirketlerimizin rekabet gücünün artırılmasında hem de T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2019-2023 Stratejik Planı’nda yer alan 2023 yılında savunma sanayii yerlilik oranının %75’e çıkarılması hedefine ulaşılmasında önemli katkılar sağlayacağını da değerlendirmekteyim.

Bu düşünceler ile “Sektörel İş Birliği ve Nitelikli İş Gücü” ana teması ile gerçekleştirilecek TSSK 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’nin, milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Sadık PİYADE

TSKGV Genel Müdür Vekili

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.