Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve 30’uncu Yılında IDEF

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve 30’uncu Yılında IDEF

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası büyük bir ambargo ile karşı karşıya kalan Türkiye, milli savunma sanayisinin kurularak dışa bağımlılığın azaltılması yönündeki çalışmalar neticesinde;

  • Milli harp sanayisinin geliştirilmesi,
  • Yeni harp sanayi dallarının kurulması,
  • Harp silah araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunulması amacına matuf olmak üzere 1987 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuştur.

Vakfımız, kuruluş amacına uygun olarak milletimizle var olan gönül bağı ile toplanan bağışlarla Türk Savunma Sanayisinin öncü şirketlerinden; ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN,  İŞBİR, ASPİLSAN ve bağlı iştiraklerini kurarak milli harp sanayisinin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır.

Bir yandan yeni yatırımlarla yeni harp sanayi dallarının kurulması yönündeki faaliyetlerini sürdürürken diğer taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tedarik planında bulunan projelere aktarılmak üzere kullandığı öz kaynakları ile vakfımız Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş gücünün artırılmasına yönelik amacının gerçekleştirilmesi yolunda da azimle ilerlemektedir.

Kuruluş amaçlarına yönelik görevlerinin yanı sıra vakfımıza tevdi edilen en önemli görevlerden biri de Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nı (IDEF) düzenlemektir.

IDEF, Vakıf Bağlı Ortaklıkları ve diğer milli savunma sanayii şirketlerimizin geliştirdikleri harp silah araç ve gereçleri ile bunlara ait teknolojilerin tüm dünyaya tanıtılmasının yanı sıra savunma, güvenlik, havacılık ve uzay sanayi alanlarında dünyanın önde gelen savunma sanayi şirketlerini de bir araya getirerek ortak bir tanıtım ve pazarlama platformu haline gelmiştir.

İlki 1993 yılında düzenlenen IDEF Fuarı bu tarihten itibaren iki yılda bir tekli yıllarda düzenlenmeye başlanmış ve IDEF 2007 fuarı da dahil olmak üzere ilk sekiz fuar Ankara’da düzenlenmiştir. Fuar organizatör şirketinin ve fuar alanının değiştirilmesi ile birlikte 2009 yılından sonraki fuarlar İstanbul’da düzenlenmeye başlamıştır.

Başlangıçta 22 ülkeden 190 firma ile 43 ülkeden 233 heyet üyesinin katıldığı IDEF fuarı bugüne kadar geçen süre içerisinde her fuarda kendi rekorunu yenileyerek büyük bir atılım gerçekleştirmiş ve Türkiye’nin bir dünya markası olarak dünyanın önde gelen savunma sanayi fuarları arasında yerini almıştır. Bu kapsamda IDEF 2021 Fuarı pandeminin getirdiği zorlu koşullar altında, 537 yerli 701 yabancı olmak üzere toplam 1238 firmanın yer aldığı ve 81 ülkeden 163 heyetin katıldığı bir fuar olmuştur.

IDEF Fuarlarının en önemli karakteristiklerinden birini; heyetleri, katılımcı firmaları ve yerli tedarik makamlarını kapsayan ve bunların kendi aralarında temas kurmalarını sağlayan Görüşmeler Platformu oluşturulmaktadır. IDEF 2005 fuarında toplam 387 görüşme gerçekleştirilirken bu sayı 2021 yılında 4055 görüşmeye ulaşmıştır.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ve IDEF’in 30’uncu yılına rast gelen IDEF 2023 Fuarına ilişkin hazırlıklarımız büyük bir heyecanla devam etmektedir. Her yıl olduğu gibi IDEF 2023 Fuarı da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı destekleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde icra edilecektir.

Bundan önceki fuarlarda olduğu gibi IDEF 2023 Fuarı da kendi rekorunu yenilemeye devam etmektedir. Bu sene ilk defa TÜYAP Fuar ve Kongre merkezinin tüm salonları katılımcılara satılmıştır. Stant satışlarına paralel olarak katılımcı sayısının da 1500’ün üzerine çıkacağını değerlendiriyor ve yaklaşık 80 ülkeden 175 heyeti ağırlamayı bekliyoruz.

Fuarda görüşme ofisi açan 31 Türk Tedarik Makamı tarafından heyetler ve katılımcı firmalar ile ikili görüşmeler icra edilecektir. Fuar esnasında tedarik makamlarımız, heyetler, yerli ve yabancı katılımcı firmalar arasında 100’den fazla anlaşma imzalanması öngörülmektedir.

Önceki yıllarda olduğu gibi IDEF 2023’de de yerli KOBİ’lere fuara katılım konusunda ciddi mali kolaylıklar sağlandığını vurgulamak istiyorum.

06-09 Mayıs 2025 tarihleri arasında planladığımız 17’nci IDEF Fuarında buluşmak üzere saygılarımı sunuyorum.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.