Ana Sayfa Haberler Türk Silahlı Kuvvetlerinin İKA Kuvvetini Oluşturmak için Yeni Sözleşme İmzalandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin İKA Kuvvetini Oluşturmak için Yeni Sözleşme İmzalandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahadaki yardımcıları olacak insansız kara araçları (İKA) için T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yeni projeler için imzalar atılıyor. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 9 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Hafif ve orta sınıf 1. seviye İKA prototiplerinden sonra orta sınıf 2. seviye için ASELSAN ile sözleşme imzalandığını duyurdu. Katmerciler’in de platform üreticisi olacağı proje kapsamında üretilecek silahlı İKA’lar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Proje; keşif, gözetleme, hedef tespiti yapan, üzerine silah sistemleri ve ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği, uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket kabiliyetine sahip insansız kara aracı geliştirilmesi ve seri üretimini içeriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.