Ana Sayfa Haberler Türk Teknoloji Ekosisteminin Yeni Oyuncusu: Ad Astra Technology Group

Türk Teknoloji Ekosisteminin Yeni Oyuncusu: Ad Astra Technology Group

Türkiye’nin teknoloji ekosistemi, özellikle yıkıcı teknolojiler üzerine yoğunlaşan yeni oyuncusu Ad Astra Technology Group’a merhaba dedi. Savunma ve havacılık sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Uğur Coşkun tarafından kurulan Ad Astra Technology Group, 8 Kasım’da düzenlenen şirket lansmanıyla birlikte sektöre iddialı bir giriş yaptı. Bir start-up firması olarak kurduğu BİTES’i, yaklaşık 500 kişilik kadrosuyla savunma ve havacılık sanayisinin en büyük 2’nci yazılım şirketine dönüştüren Coşkun, etkinlikte yaptığı konuşmada; savunma ve havacılık sanayisine adanmış 22 yılda elde ettiği tüm bilgi birikimini yansıttığı Ad Astra Technology Group ile sektörde yapılmayan işleri yapmayı ve geleceğin teknolojilerine yön vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Yıkıcı Teknolojilere Odaklanacak

Ad Astra Technology Group’un Sheraton Ankara’da düzenlenen lansmanına Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da katıldı. Yeni şirketini katılımcılara tanıtan Ad Astra Technology Group Kurucusu Uğur Coşkun; “Dünya teknoloji ekosisteminde lider olma ve bu alandaki yenilikleri ülkemize taşıma vizyonuyla yola çıktık ve 3 Kasım’da Ad Astra Technology Group’u kurduk. Özellikle yıkıcı teknolojiler olarak tanımlanan yeni ve karmaşık dünyanın birçok endüstriyi dönüştürme gücüne sahip; üretici yapay zekâ, web3 teknolojileri, dijital ikiz, XR teknolojileri, Metaverse, robotik teknolojiler ve 5G teknolojileri gibi alanlarda çalışan ve bu alanlarda ürünler çıkaran bir yüksek teknoloji şirketi olmayı hedefliyoruz. Sadece teknoloji üreten değil, aynı zamanda ülkemizdeki girişimci ekosistemine yol gösteren taraf olacağız.” dedi.

“Geleceğin İhtiyaçlarına Bugünden Çözüm Üretmeliyiz”

2000 yılında bir bilgisayarla kurduğu BİTES’i, Türkiye’nin en büyük 2’nci yazılım şirketi konumuna ulaştırdığını ve resmi süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte, 31 Ekim tarihi itibarıyla da ASELSAN’a devrettiğini hatırlatan Coşkun, yeni şirketin, Türkiye’nin teknoloji ekosistemindeki ihtiyaçtan doğduğunu vurguladı. Coşkun, “Özellikle NATO üyesi ülkelerin yıkıcı teknolojiler konusunda önemli girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. Ülkemizde de bu konuda hızlı adımlar atmak zorundayız. Çünkü gelişmelere hızlı tepki veremeyen toplumlar, hızlı olanların müşterisi olmaya mahkumdur. Girişimimizin amacı, yıkıcı teknolojilere odaklanarak geleceğin ihtiyaçlarına bugünden çözüm üretmek.” diye konuştu.

Türkiye’deki Potansiyeli Harekete Geçirecek

Ad Astra Technology Group Kurucusu Uğur Coşkun, Türkiye’de teknolojik gelişmelere hızlı tepki verebilecek genç ve dinamik bir potansiyel olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bir yandan ürünleşme çalışmalarına yoğunlaşacak, diğer yandan genç teknoloji liderlerine yol göstermeye çalışacağız. Sektörün dinamiklerini bilen ve kullanıcılarla aynı dili konuşabilen bir sektör profesyoneli olarak, yenilikçi ve yıkıcı teknolojilerin sahadaki uygulamalara dönüştürülmesi vizyonu ve ileri görüşlülüğüyle hareket edeceğiz.”

Bakan Tunç’tan Coşkun’a Övgü

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, dünyada teknoloji firmalarının kritik bir noktada olduğunu belirterek, Türkiye’nin de dünya ile yarışan şirketlere ihtiyacı olduğu vurguladı. Uğur Coşkun’un girişimci ruhuna yıllar önce şahit olduğunu belirten Bakan Tunç, “Uğur Bey’in, yıllar önce ilk şirketini kurup ziyaretime geldiğinde gözlerinde gördüğüm heyecana bugün de şahit oluyoruz. Tek başına çıktığı yolculuğunda ülkemize 500 kişilik bir teknoloji devi kazandıran Coşkun’un, Ad Astra Tecnology Group ile aynı başarıyı yakalayacağına yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ad Astra Technology Group Hakkında:

Ad Astra Technology Group, Türk savunma ve havacılık sanayisinde edinilmiş 22 yıllık deneyim ve ileri görüşlülüğün sonucu olarak kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve bir adım ötesine geçmek amacıyla; üretici yapay zekâ, Metaverse, robotik teknolojiler, web3 teknolojileri, dijital ikiz, XR teknolojileri ve 5G teknolojilerine odaklanan Ad Astra Technology Group, yıkıcı teknolojilerin sahada uygulanabilirliğini mümkün kılarak ve Türkiye teknoloji ekosistemine yol gösterici olarak Türkiye’de bu alanda ilklere imza atmayı ilke edinmiştir. Merkezi Ankara’da bulunan Ad Astra Technology Group, dünyadaki ihtiyaçları doğru analiz ederek yeni gelişen teknolojilere odaklamak için yalın bir yönetim anlayışı ile hareket etmektedir. Ad Astra Technology Group, yatay organizasyon ve grup şirketleri yapılanması sayesinde daha hızlı karar alan ve doğru yönetilen, ölçülebilir ve ölçeklenebilir bir organizasyon olmayı hedeflemektedir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.