Ana Sayfa Haberler Türkiye, A400M Programı Kapsamındaki 10. ve Son Uçağına da Kavuştu

Türkiye, A400M Programı Kapsamındaki 10. ve Son Uçağına da Kavuştu

Türkiye’nin A400M programı kapsamında sipariş ettiği 10. ve son uçak, 29 Mart’ta envantere girdi. Böylece Türkiye, uçağı geliştiren konsorsiyumda yer alan ülkeler arasında, A400M filosunu tamamlayan ilk ülke oldu. Gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir duyurdu.

MSN 118 kuyruk numaralı 10. ve son uçağın kabulü ve envantere girişi, Airbus’ın İspanya, Sevilla’daki tesislerinde yürütülen test faaliyetlerinin ardından gerçekleşti. Uçak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) uçuş ekibi tarafından 30 Mart’ta Türkiye’ye getirilerek, Kayseri’deki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığına konuşlandırıldı.

Teslim alınan 10. A400M, daha önce teslim edilenlere göre üst bir konfigürasyonda üretildi. Uçak, böylece, öncekilere göre daha yüksek kabiliyetlere sahip olacak. Daha önce teslim edilen 9 A400M uçağının ise bu üst konfigürasyona ulaştırılması çalışmaları devam ediyor. Söz konusu çalışmalar, Kayseri’de kurulan Retrofit Merkezi’nde yürütülüyor. Bu kapsamda bugüne kadar 2 uçağın kabiliyet yükseltme (retrofit) faaliyeti başarıyla tamamlandı.

Türkiye, A400M programına, Hv.K.K.lığının taktik ulaştırma görevleriyle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için ortak olmuştu. Proje kapsamında Türkiye’ye teslim edilen MSN009 kuyruk numaralı ilk uçak ise 2014 yılında envantere alınmıştı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.