Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı Türkiye, ATMACA ile Dünyada Gemi Savar Füzesi Üretebilen 5 Ülke Arasına Girdi

Türkiye, ATMACA ile Dünyada Gemi Savar Füzesi Üretebilen 5 Ülke Arasına Girdi

Mavi Vatanın Muhafızı ATMACA

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında Roketsan tarafından, yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ATMACA, Türkiye’yi, dünyada gemi savar füzesi üretebilen 5 ülke arasına soktu. ATMACA’nın, bu yılın üçüncü çeyreğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilere teslimatının başlaması planlanıyor.

Savunma sanayisinde dünyanın ilk 100 firması arasında yer alan Roketsan, geliştirdiği yerli ve milli teknolojilerle Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam ediyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında Roketsan tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ATMACA; uzun menzili, düşük radar izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile modern donanma platformlarında hizmet vermeye hazır bir silah sistemi olarak adından söz ettiriyor.

Hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yetenekleri ile üç boyutlu gelişmiş görev planlama sistemi sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabilen ATMACA, her türlü hava şartında kullanılabiliyor. Mavi Vatan’ın korunması için geliştirilen ATMACA, 220 km’yi aşan menziliyle denizin sadece birkaç metre üstünden ilerliyor ve düşman unsurları tarafından radarla tespit edilemiyor.

ATMACA, 220 km’yi aşan menziliyle denizin sadece birkaç metre üstünden ilerliyor ve düşman unsurları tarafından radarla tespit edilemiyor.

Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor.

ATMACA’nın hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama (hedefte, belirlenen bir zamanda olma), hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

Yapısal tasarımıyla da fark yaratan ATMACA, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltması ve yapısal dayanımın artırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı.

ATMACA’nın, bu yılın üçüncü çeyreğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilere teslim edilmesi planlanıyor.

Farklı Sürümler Yolda

Türkiye, ATMACA ile birlikte, dünyada gemi savar füzesi üretebilen 5 ülke arasına girdi. Roketsan mühendislerinin, yazılımı dâhil yerli ve milli imkânlarla tasarlayıp ürettiği ATMACA’nın seri üretim faaliyetlerine hız kesmeden devam ediliyor. ATMACA’nın, bu yılın üçüncü çeyreğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilere teslim edilmesi planlanıyor. Roketsan, füzenin kıyı savunma ve karadan karaya olan versiyonları için de çalışmalarını sürdürüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.