Ana Sayfa Haberler Türkiye Denizlerinin Ortak Resmi, HAVELSAN ile KEGM Ortaklığında Oluşturulacak

Türkiye Denizlerinin Ortak Resmi, HAVELSAN ile KEGM Ortaklığında Oluşturulacak

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) ile HAVELSAN arasında, Ortak Deniz Resmi Oluşturulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü imzalandı. Gelişme, HAVELSAN tarafından 20 Ağustos’ta açıklandı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Ünüvar ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar tarafından imzalanan protokol kapsamında, Türkiye’nin denizlerinin ortak resmi oluşturulacak. Bu kapsamda, KEGM’ye bağlı tüm Gemi Trafik Hizmetleri (VTS), Ulusal Otomatik Tanımlama Sistemi (Ulusal AIS) ve Deniz Seyir Yardımcılarından dinamik izler ve veriler, mümkün olduğunca gerçek zamanlı alınarak entegre edilecek. Birleştirilen izlerin ile verilerin filtre edilerek ilgili kurumlarla paylaşılması için web tabanlı bir sistem geliştirilecek.

KEGM Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistem Yükseltmesi ile başlayan iş birliği ve çözüm ortaklığının Ortak Deniz Resmi Protokolü ile devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: “İki güzide kurumun karşılıklı çok güzel çalışmalarına şahit oluyoruz. Bugüne kadar gelinen süreçte HAVELSAN’a teşekkürlerimi iletiyorum. Kullandığımız tüm sistemlerin yerli ve milli yazılım ve sistemlerle donatılmasında önemli hizmetler veriyoruz. Bu anlayışımız bundan sonra da bu şekilde devam edecek. İnşallah bundan sonra çok daha güzel projelere imza atacağız. Uluslararası alanda da denizcilik sektöründe neler yapabileceğimizi kurguluyoruz.”

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, KEGM ile HAVELSAN arasında 2019 yılında imzalanan bir iş birliği anlaşması olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Protokolümüz, daha önce yapılan bu anlaşmaya dayanılarak Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerden de yararlanılarak hazırlandı. Denizlerimizde kullanılan farklı sistemlerdeki veri ve iz bilgilerini kullanacağız. Bu iz ve verilerle bir ortak deniz resmi oluşturacağız ve ilgili kurumlarla paylaşacağız.”

Geliştirilecek yazılımın, deniz trafiğine yönelik ileride kurulması muhtemel iz ve veri üretecek sistemlere entegrasyonuna uygun bir alt yapıya sahip olacağını dile getiren Dr. Nacar, “Yazılım aynı zamanda Uluslararası Denizcilik Organizasyonu’nun (IMO) e-seyir stratejisine uygun olarak geliştirilen kıyı tabanlı teknolojilerle uyum sağlayacak esneklikte olacak. Kurumlarca tesis edilmiş sistemlerde ve bu sistemlerin işleyişlerinde değişiklik gerektirmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Nacar, projenin devamında bir eğitim merkezi kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü hatırlatarak, “Türk denizciliğine ve yerli-milli teknoloji geliştirmeye olan katkılarımızı sürdüreceğiz.” dedi. 

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.