Ana Sayfa Haberler Türkiye, HAVELSAN ile 5G’ye Bir Adım Daha Yaklaştı

Türkiye, HAVELSAN ile 5G’ye Bir Adım Daha Yaklaştı

Türkiye’de ilk kez 5G bağımsız baz istasyonu üzerinden 5G bağımsız cep telefonu ile görüşme gerçekleştirildi. HAVELSAN koordinasyonunda, 23 Temmuz’da düzenlenen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi 5. Çalıştayı’nda, HAVELSAN ve Turkcell laboratuvarları arasında gerçekleştirilen bağlantı ile yapılan testler sonucunda, şu çıktılar elde edildi:

  • HAVELSAN’ın proje paydaşı firmalarla geliştirdiği 5G çekirdek şebeke, HAVELSAN tarafından geliştirilen sanallaştırma ve bulut platformu üzerinde başarıyla kuruldu.
  • İlk kez ticari bir 5G baz istasyonu sorunsuz şekilde çekirdek şebekeye entegre edildi.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, konuyla ilgili açıklamasında, “Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’ne üye firmalarımız ve 3 mobil şebeke operatörümüzün üstlendiği bu projenin çıktılarının 2021’den itibaren kullanıma alınmasını öngörüyoruz. Türkiye’nin 4.5G, 5G ve ötesi yerli ve milli haberleşme ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesinde kritik role sahip ULAK’ın tecrübeleri, yerli ve milli 5G hedefimize ulaşma çalışmalarımıza katkı sağlayacak.”

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.