Ana Sayfa Haberler Türkiye ile Arnavutluk Arasında Askeri Çerçeve Anlaşması İmzalandı

Türkiye ile Arnavutluk Arasında Askeri Çerçeve Anlaşması İmzalandı

Türkiye-Arnavutluk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı için Türkiye’de bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı. 21 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki Askeri Çerçeve Anlaşması’na, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi imza attı.

“İş Birliğinin En Somut Tezahürü”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ile savunma sanayii ve askerî alandaki yakın iş birliğini derinleştirme arzusunda olduklarını dile getirerek, imzalanan Askerî Çerçeve Anlaşması’nın bu iradenin en somut tezahürü olduğunu söyledi. Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İmzalanan anlaşmalarla iş birliğimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik. Ticaret hacmimizi 1 milyar dolar seviyesine çıkardık, yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik. ” dedi.

Askeri Çerçeve Anlaşması

Türkiye ile Arnavutluk arasında ilk olarak 1992 yılında imzalanan ve 21 Şubat’ta yenilenen Askeri Çerçeve Anlaşması ile egemenlik, eşitlik, karşılıklı saygı üzerine ve ulusal mevzuat ile uluslararası kurallar kapsamında ikili askeri ilişkilerin hukuki zemininin oluşturulması, taraflar arasında askerî savunma iş birliği sağlanması ve geliştirilmesi hedefleniyor. Anlaşma ile ayrıca, askeri eğitim ve öğretim, tatbikat/eğitimlere veya ortak tatbikatlara katılım sağlanması, savunma ve havacılık sanayisi ve silahlı kuvvetler arasında askeri iş birliği ve temas ziyaretleri başta olmak üzere, yapılacak iş birliklerinin temeli oluşturuldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.