Ana Sayfa Haberler Türkiye, Küresel Silah İhracatında 11’inci Sıraya Yükseldi

Türkiye, Küresel Silah İhracatında 11’inci Sıraya Yükseldi

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI), küresel silah transferine ilişkin yeni raporu yayımlandı. Yapılan araştırmaya göre, 2018-2022 aralığında küresel silah ihracatının yüzde 1,1’ini gerçekleştirip 12’nci sırada yer alan Türkiye, 2019-2023 aralığında bu oranı yüzde 1,6’ya çıkararak 11’inci sıraya yükseldi. Türkiye, raporda karşılaştırılan dönemler arasında silah ihracatını yüzde 106 arttırdı. 11 Mart’ta yayımlanan rapora göre dünyanın en büyük 10 silah ihracatçısı; ABD, Fransa, Rusya, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Çin, Almanya, Birleşik Krallık, İspanya ve İsrail olarak sıralandı.

Silah İthalatı Yüzde 29 Oranında Geriledi

Türkiye’nin en fazla silah ihracatı yaptığı ülkeler; yüzde 15 ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yüzde 13 ile Katar ve yüzde 11 ile Pakistan olarak sıralandı. Türkiye, Sahra Altı Afrikası bölgesine de yüzde 6,3 ile en çok silah tedarik eden 4’üncü ülke oldu. Nijerya’ya yapılan savaş helikopteri satışları ve bölgedeki ülkelere eğitim uçağı ve İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatı, bu sıralamada etkili oldu. Türkiye, BAE, Bahreyn ve Bangladeş’in en çok silah satın aldığı 2’nci ülke oldu. SIPRI araştırmasına göre dünyanın en büyük 17’nci silah ithalatçısı olarak yer alan Türkiye’nin, söz konusu yıllar arasındaki ithalatı ise yüzde 29 oranında düştü.

“Türkiye Markasını Güçlendireceğiz”

SIPRI araştırmasını değerlendiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, “Küresel Güç Türkiye vizyonu doğrultusunda; savunma ve güvenlik teknolojilerinde uluslararası platformlarda Türkiye markasını güçlendirmek, bu alanda lider ve yol gösterici bir ülke konumuna erişmek için var gücümüzle çalışıyor, hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Savunma sanayisi olarak, gerçekleştirdiğimiz atılımlarla her geçen gün bu verileri daha da yukarı taşımaya; Türk savunma sanayisini “Güçlenen Türkiye’nin Yükselen Yıldızı” haline getirmeye kararlıyız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle vurguladığı ihracat politikasının her zaman en büyük destekçisi olmak, ihracat noktasında ülkemize en yüksek katma değeri sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.