Ana Sayfa Haberler Türkiye, Mikro Uydu Fırlatma Yeteneğine ROKETSAN ile Kavuşacak

Türkiye, Mikro Uydu Fırlatma Yeteneğine ROKETSAN ile Kavuşacak

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi‘nin sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ROKETSAN arasında imzalandı.

SSB Tesisleri’nde, 3 Kasım’da gerçekleştirilen imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ROKETSAN temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümetinin 100 Günlük İcraat Programı’nda da yer alan proje sözleşmesi, öngörülen süre içerisinde imzalanmış oldu.

Proje, 100 kilogram ve altındaki mikro uyduları, yüksekliği en az 400 kilometre olan Alçak Dünya Yörüngesi’ne yerleştirebilecek kapasitedeki, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi’nin geliştirilmesi ve test edilmesini kapsıyor.  İmzalanan sözleşme kapsamında, ROKETSAN, Mikro Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesi ve testi ile ilgili üretim tesisleri ve fırlatma üssünün kurulumunu gerçekleştirecek.

Böylece Türkiye, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu uydu fırlatma sistemi geliştirme, test etme yeteneği ile üretme altyapısı ve üs kurma kabiliyetine kavuşmuş olacak.

 1,824 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.