Ana Sayfa Haberler Türkiye-Pakistan Dostluğu, AMAN 2019 Tatbikatı ile Pekişiyor

Türkiye-Pakistan Dostluğu, AMAN 2019 Tatbikatı ile Pekişiyor

AMAN 2019 Tatbikatı, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ev sahipliğinde, 8 Şubat’ta gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Törende; tatbikata katılan ülkelerin bayrakları göndere çekildi ve Pakistan Donanma Komutanı Koramiral Amjad Khan Niazi bir konuşma gerçekleştirdi.

Adını, Urduca’da barış anlamına gelen “aman” kelimesinden alan tatbikat, 2 yılda bir düzenleniyor. Bu yılki tatbikata, toplam 45 farklı ülke katılıyor. Ülkelerden bazıları deniz ve hava unsurları ile katılım sağlarken, bir kısmı da tatbikatta gözlemci olarak yer alıyor. Türkiye ise tatbikata, TCG GÖKÇEADA (F-494) fırkateyni ile katılım sağlıyor. Tatbikat, uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi, farklı deniz kuvvetleri arasındaki beraber çalışabilirliğin iyileştirilmesi ve terörizm ile deniz kaçaklığına karşı güçlü bir irade sergilenmesi amacıyla düzenleniyor. Ayrıca, asimetrik tehditlere karşı taktik, teknik ve prosedürlerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Toplamda 4 gün sürecek olan tatbikat, liman ve deniz olmak üzere iki ayrı safhada icra edilecek. Liman safhasında Anti-Terörizm tatbikatı ve Uluslararası Deniz Konferansı gerçekleştirilecek.

Deniz safhasında ise şu faaliyetler icra edilecek:

  • Denizde kaçakçılığın önlenmesine yönelik gösteri,
  • Denizaltı savunma harbi roketi atışı,
  • Su üstü hedeflere top atışı,
  • Gösteri uçuşu,
  • Çimariva seremonisi

MSI Dergisi ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin davetlisi olarak, tatbikatı yerinde takip ediyor.

 539 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.