Ana Sayfa Haberler Türkiye-Rusya İş Birliği Toplantısında, Savunma ve Havacılık Sanayisi de Masaya Yatırıldı

Türkiye-Rusya İş Birliği Toplantısında, Savunma ve Havacılık Sanayisi de Masaya Yatırıldı

Yeniden devlet başkanı seçildikten sonra, ilk yurt dışı seyahatini Türkiye’ye yapan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından, düzenlenen ortak basın toplantısının detayları, 3 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı İnternet sitesinden paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen toplantıda, yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmelerde savunma sanayisi ile ilgili konuları da ele aldıklarını ve Türkiye’ye S400 savunma sistemlerinin teslim süresini düşürmeye karar verdiklerini açıkladı.

S400 savunma sistemleri dışında Rusya’yla savunma sanayii alanında başka projelerin olup olmadığı yönündeki soruya verdiği cevapta Cumhurbaşkanı Erdoğan, S400’lelere ilişkin üretim, fiyat ve erken teslimat konularında mutabakatın sağlandığını açıkladı ve şunları kaydetti: “Savunma sanayine yönelik başka kalemlerde de iş birliklerimiz olabilir. Buna da Rus şirketlerinin açık olduğunu zaten gördük ve bununla ilgili de görüşmeleri ilgili birimlerimiz, Savunma Sanayii Müsteşarlığımız başta olmak üzere muhataplarıyla yapıyorlar ve bunları aynı şekilde bizler de takip ediyoruz, takip edeceğiz.”

Sorulan bir soru üzerine, Rusya Devlet Başkanı Putin, S400 savunma sistemlerinde Türkiye’yle teknoloji paylaşımı ve ortak üretim konularının siyasi ve askerî değil, ticari bir konu olduğunu, bir sınırlamanın söz konusu olmadığını; bütünüyle şirketler tarafından çözüme bağlanacağını vurguladı.

 1,048 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.