Ana Sayfa Arşiv Türkiye, S 400’leri Beklerken, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye Patriot Satışına Onay Verdi

Türkiye, S 400’leri Beklerken, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye Patriot Satışına Onay Verdi

Amerikan Savunma Bakanlığına bağlı DSCA (Defence Security Cooperation Agency / Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı) 18 Aralık’ta internet sitesinden yaptığı duyuruda, Dışişleri Bakanlığının Yabancı Askeri Satışlar kapsamında Türkiye’ye Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi satışı için onay verdiğini açıkladı.

Satışına onay verilen pakette, 4 adet AN/MPQ-65 radar seti, 4 adet angajman kontrol istasyonu, 10 adet anten mast grubu, 20 adet M903 lançer istasyonu, 80 adet Patriot MIM-104E GEM-T füzesi, 60 adet PAC-3 MSE füzesi, 5 adet elektrik güç santrali ve bunlarla ilişkili ekipman, yedek parça, lojistik destek hizmetleri, eğitim ve dokümantasyonu yer alıyor.

Tüm bu sistemlerin ve hizmetlerin toplam maliyeti 3,5 milyar dolar civarında.

Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi – Patriot Bataryası ve ABD Askerleri- Gaziantep

“Bu Satış, Terörle Mücadele Eden Bir NATO Müttefikinin ve ABD’nin Güvenliğine Katkı Sağlayacaktır”

DSCA’nın duyurusunda, önerilen satış ile hem terörle mücadelede ön saflarda bulunan kilit bir NATO ülkesinin güvenliğine, hem de ABD’nin dış politikasına ve ulusal güvenliğine katkı sağlanacağı belirtildi.

Türkiye’nin DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele eden koalisyonun üyesi ve kritik bir destekleyicisi olduğu vurgulanan duyuruda, “Türkiye, hem Avrupa hem de Orta Doğu’daki büyük güçlere karşı rekabetimiz kapsamında, Ulusal Güvenlik Stratejisi ve Ulusal Savunma Stratejisi çabalarımızın temel bir unsuru olmaya devam etmektedir” denildi.

Duyuruda şu görüşlere yer verildi: “Önerilen satış, Türkiye’nin ABD ve NATO ile birlikte çalışabilirliğini artıracak ve böylece dünyanın giderek daha önemli bir bölgesinde daha değerli bir ortak haline gelecektir. Türkiye, Patriot sistemini, füze savunma yeteneğini geliştirmek, toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel tehditleri önlemek için kullanacaktır. Önerilen satış, Türk ordusunun savunma yeteneklerini artıracak ve sınırları içindeki NATO unsurlarını koruyacaktır. Türkiye, bu sistemi silahlı kuvvetlerine almak için hiçbir zorluk çekmemelidir. Bu satış, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecek; Türkiye’nin ABD ve NATO ile birlikte çalışabilirliğini artıracak ve böylece dünyada önemi giderek artan bir bölgede daha değerli bir ortak haline gelecektir.”

 

ABD Kongresinin Onayı Gerekiyor

Amerikan Dışişleri Bakanlığının Türkiye’ye Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi satışı önerisi, satışın hemen yapılabileceği anlamına gelmiyor. Bu önerinin, Amerikan Kongresinde de onaylaması gerekiyor.

Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi Tedarikinde Uzayan Süreç

Türkiye, hava savunma sistemindeki eksiklikleri gidermek amacıyla “Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi”  (T-LORAMIDS/Turkish Long Range Air and Missile Defense System) projesini başlatmış ve ihaleye çıkmıştı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) 26 Eylül 2013 tarihindeki toplantısının ardından, Çin CPMIEC firmasının teklif ettiği FD-2000 Hava ve Füze Savunma Sisteminin ilk sırada yer aldığını açıklamıştı.

Bu açıklama ihaleyi Çin firmasının kazandığı anlamına gelmiyordu aslında.

Çin firması puantajlamada ilk sırayı almıştı ancak ihaleye katılan diğer firmalara tekliflerini yenilemek için yeni bir fırsat ve süre verilmişti.

İki yıl süren görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine Türkiye, bu alandaki ihtiyacını milli imkânlarla karşılama kararı alarak 2015 yılında ihaleyi iptal etti.

Batı’dan Hiçbir Şey Gelmez ve Gelmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12-13 Aralık’ta tarihinde Ankara’da düzenlenen Savunma Sanayii Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmanın bir bölümü, Türkiye’nin bu konudaki tercihinin sebeplerini ortaya koyuyordu aslında: “Batı’dan hiçbir şey gelmez ve gelmedi. Hep kapılardan döndük, döndürüldük. Bize şöyle söylediler: ‘Kongre izin vermiyor.’ Ama başkalarına veriyor. Türkiye’ye gelince vermiyor. Bunu Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında da yaşadık”.

Türkiye Rotasını Rusya’ya Çevirdi                                                                              

Türkiye, uzun menzilli hava ve füze sistemini milli imkanlarla üretme kararı almıştı ancak bunu başaracağı tarihe kadar geçecek süreçte, acil ihtiyacını karşılamak durumundaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta ifade ettiği “Batı’nın oyalayıcı ve çözümsüzlük içeren tavrı” Türkiye’nin, rotasını Rusya’ya çevirmesine yol açtı.

İki ülke arasında imzalar atıldı; bir aksilik olmazsa ilk parti S 400 sistemi, 2019 yılında Türkiye’ye teslim edilecek.

S400 Hava ve Füze Savunma Sistemi

ABD Kongresinden Onay Çıkarsa Türkiye Patriot Sistemini Alacak mı?

Türkiye, sabırsızlıkla, teslim edilecek ilk S400 sistemini bekliyor zira bu sistemlere acil olarak ihtiyaç duyuyor.

Burada asıl karar verecek olan Türkiye.

Türkiye, hava savunmasını çeşitlendirmek adına ABD’den Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi alsa bile, S400’den vazgeçmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada konuya ilişkin olarak Rusya’dan da bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Moskova’da gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, gelişmenin Türkiye’ye S400 satışını etkilemeyeceğini belirtti.

Peskov, “iki satın alma görüşmesi birbirinden bağımsız olarak ele alınmalı. Rusya hali hazırda üzerinde anlaşılmış olan mutabakatın taahhütlerini yerine getirmeye devam ediyor” dedi.

 986 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.