Ana Sayfa Haberler Türkiye, Savunma Alanındaki Tecrübesini Mozambik ile Paylaşacak

Türkiye, Savunma Alanındaki Tecrübesini Mozambik ile Paylaşacak

Türkiye ile Mozambik arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması imzalandı. 3-9 Eylül tarihleri arasında bir dizi görüşme gerçekleştirmek üzere Türkiye’de bulunan Mozambik heyeti, Savunma Sanayii Başkanlığını (SSB) ziyaret etti. Heyetler arasında yapılan ikili görüşmenin ardından, SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Mozambik Savunma Bakanı Cristóvão Artur Chume, “Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması” imzaladılar. Anlaşma, iki ülke arasında savunma sanayisi alanında gerçekleştirilecek karşılıklı iş birliği faaliyetlerinin esaslarını kapsıyor.

Heyetler arası görüşmelerde SSB Başkanı Prof. Dr. Görgün, Türk savunma ve havacılık sanayisinde kat edilen mesafenin Türkiye’nin bağımsız dış politikasında oynadığı role vurgu yaparak, Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerle savunma sanayisi alanındaki çözüm ve tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti. Mozambik Savunma Bakanı Chume ise Türk savunma ve havacılık sanayisinin ulaştığı seviyeden etkilendiklerini, Türkiye’yi Mozambik’in stratejik bir ortağı olarak görmeyi arzuladıklarını ifade etti. Konuk bakan ve beraberindeki heyet, bazı savunma sanayisi firmalarını da ziyaret etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.