Ana Sayfa Haberler Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu

Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’nin 13 Aralık 2018 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla ilgilendirilen kuruluşun merkezi Ankara’da olacak.

İdari, mali özerkliğe ve özel bütçeye sahip olan kuruluş, Cumhurbaşkanınca belirlenen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programı’nı hazırlayacak ve hayata geçirmek için düzenlemeler yapacak.

Türkiye Uzay Ajansı, ülkenin uzaya yönelik hak ve menfaatlerinin korunması ve güvence altına alınması için ulusal ve uluslararası kuruluşlarla koordinasyon faaliyetlerini yürütecek.

Uluslararası antlaşmalar uyarınca uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtlarını Devlet adına tutmak, Birleşmiş Milletler nezdinde tescil işlemlerini gerçekleştirmek veya tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere yetkilendirmek görevleri de Türkiye Uzay Ajansının görevleri arasında.

Ajansın görevleri arasında yer alan diğer hususlar arasında, uydu, fırlatma araç ve sistemleri, hava araçları, simülatörler, uzay platformları dâhil uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem, tesis, araç ve gerecin tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak ve yaptırmak da var.

Kararname ile Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü kapatıldı.

Kapatılan kuruluşa ait her türlü taşınır, taşıt, araç, gereç ile yazılı ve elektronik ortamdaki evrak kayıt ve dokümanlar da Türkiye Uzay Ajansına devredildi.

 

 1,102 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.