Ana Sayfa Haberler Türkiye Uzay Programı’nın, Bu Yılın Sonunda Açıklanması Hedefleniyor

Türkiye Uzay Programı’nın, Bu Yılın Sonunda Açıklanması Hedefleniyor

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Global Satellite and Space Show’un, 1 Eylül’de gerçekleştirilen ilk video konferansına konuk olan Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Uzay Ajansı ve Stratejisi konulu oturumda konuşan Yıldırım, şu anda hazırlanmaya devam eden Türkiye Uzay Programı’nın, yıl sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı. Yıldırım, TUA’nın vizyonu ve stratejisini de içeren programın tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Yıldırım ayrıca, derin uzay araştırmaları yapılması maksadıyla kurulan ve 4 metre çapında aynaya sahip olacak olan Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) inşasının 2021 sonunda tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

İlk video konferansın ardından, iki gün sürecek olan 5’inci Global Satellite and Space Show’un ilk gününde şu oturumlar gerçekleştirildi:

  • Ulusal Güvenlik için Uydu ve Uzay Teknolojileri
  • Uydu Operatörleri için Tarihi Fırsatlar
  • Uçaklardaki Mobilitede Devrim

Ayrıca, etkinliğin ilk keynote oturumunda, Amerikan Uzay Kuvvetleri Baş Bilim İnsanı Dr. Joel B. Mozer ve Amerikan Uzay Kuvvetleri’nde, yapay zeka teknolojilerinin, uzay teknolojilerinde kullanımı üzerine çalışan Yarbay Aaron Celaya, Amerikan Uzay Kuvvetlerinin, bilim ve teknoloji vizyonunu anlattılar.

5’inci Global Satellite and Space Show’un ikinci gününde, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve Glavkosmos CEO’su Dmitry Loskutov’un konuk olacağı, Rus Uzay Sanayi: Öncelikler, Bakış Açıları ve İş Birliği Fırsatları konulu keynote oturum gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamındaki diğer oturumlar ise şunlar olacak:

  • Telekom Operatörlerinin Geleceği ve Büyük Veri
  • Türksat 5A ve Fırsatlar
  • Uydu Üretiminde En İyi Yaklaşım

Etkinlik kapsamındaki video konferanslar, https://spacechannel.com/ üzerinden canlı olarak izlenebiliyor.

Detaylı bilgi için: https://globalsatshow.com/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.