Ana Sayfa Haberler Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, Savunma Sanayisi İş Birliklerini Güçlendiriyor

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, Savunma Sanayisi İş Birliklerini Güçlendiriyor

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında savunma sanayisi iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. BAE’nin tedarik kuruluşu olan TAWAZUN Ekonomik Konseyi ve BAE’li şirket yöneticilerinin Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) 30 Mayıs’ta gerçekleştirdiği ziyarette, ülkeler arasında 2 ayrı mutabakat muhtırası imzalandı.

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayisi alanında yoğunlaşan iş birliğinin devamı olarak iki ülkenin devlet yetkilileri ve şirket temsilcileri Ankara’da bir araya geldi. SSB ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TAWAZUN Ekonomik Konseyi CEO’su Tareq Al Hosani, üst düzey askeri yetkililer ve şirket yöneticileri katıldı.

Toplantıda hayata geçirilen anlaşmalardan ilki, endüstriyel iş birliği alanında oldu. Bu anlaşma Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) ile BAE’deki muadili EDDC arasında imzalandı. Test ve sertifikasyon konulu 2. mutabakat muhtırası ise TR TEST ile TAWAZUN Ekonomik Konseyi arasında akdedildi. Prof. Dr. Demir ve Al Hosani, her iki anlaşmaya da şahitlik etti.

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayisi iş birliğini artırmaya yönelik çalışmaların bir sonucu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat ayındaki BAE ziyaretinde, iki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzalanmıştı. İmzalar Prof. Dr. Demir ve Al Hosani tarafından atılmıştı. 30 Mayıs’ta imzalanan mutabakat muhtıraları ise bu çalışmaların bir sonraki adımı oldu.

 277 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.