Ana Sayfa Haberler Türkiye ve Ukrayna’nın Savunma Alanındaki İş Birliği, Arms & Security’18 ile Gelişimini Sürdürdü

Türkiye ve Ukrayna’nın Savunma Alanındaki İş Birliği, Arms & Security’18 ile Gelişimini Sürdürdü

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan Arms & Security’18 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Arms & Security fuarı, 9-12 Ekim tarihlerinde, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirildi. Fuarda, Ukraynalı ve Türk firmaların yanı sıra 12 farklı ülkeden katılımcılar yer aldı. Fuara, bünyesindeki 50’nin üzerinde kurum ve kuruluş ile katılan, Ukrayna’nın kamu kuruluşu Ukroboronprom ise fuarda imzaladığı iş birliği anlaşmaları ile adından söz ettirdi. Doğrudan Ukroboronprom tarafından ya da bu kuruluşa bağlı firmalar tarafından, aralarında ASELSAN’ın da bulunduğu taraflarla 3 farklı sözleşme imzalandı.

 

Ukrayna’dan 346 firmanın kabiliyetlerini sergilediği fuara, bu yıl Türkiye’den katılan firmalar; ASELSAN, AYESAŞ ve VESTEL Savunma oldu. Samsun Yurt Savunma (SYS)’nın CANİK marka tabancaları ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nun hafif silahları ise bu iki firmanın Ukrayna’daki temsilcilerinin ayrı ayrı açtıkları stantlarda sergilendi. Polonya’nın, Ukrayna’nın ardından en çok firma ile katılım gösterdiği fuarda; ABD, Almanya, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çekya, Çin, Danimarka, Hırvatistan, İtalya, Letonya ve Kazakistan Cumhuriyeti’nden firmalar da yer aldı.

Fuar, “Askeri Nitelikli Silah ve Ekipmanlar” ile “Sivillere Yönelik Silahlar” olmak üzere, iki ana başlık altında düzenlendi. Bu başlıklardan ilki kapsamında; kara, deniz ve hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik her türlü ana muharebe platformu, silah ve ekipman sergilendi. Fuarın sivil kullanıma yönelik bölümünde ise daha çok; avcılık, sportif atıcılık, tarihi silahlar ve kesici silahlar ile doğa sporlarına yönelik ekipmanlar öne çıktı.

2015’te, 13.000; 2016’da, 18.000 ve 2017’de, 19.000 civarında kişinin ziyaret ettiği fuar, bu yıl, yaklaşık 24.000 ziyaretçi ağırladı. Fuarı ziyaret eden Türk resmi heyetinin başında ise Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdür Yardımcısı Tuğgeneral İsmail Amanvermez yer aldı.

Fuarın Türkiye’deki temsilciliğini ise Eurasia Airshow, Global Satellite Show ve High-Tech Port by MÜSİAD gibi etkinliklerin de organizatörü olan Medyacity üstlendi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Güvenlik Teşkilatı’nın destekleri ile gerçekleştirilen fuar kapsamında ayrıca, sektöre yönelik çeşitli seminerler de düzenlendi.

ASELSAN ve Ukroboronprom’a bağlı SpetsTechnoExport firması arasındaki mutabakat muhtırası, fuarın ilk gününde imzalandı.

 

ASELSAN Sistemlerini, SpetsTechnoExport Üretecek

Fuar, doğrudan Ukroboronprom tarafından ya da bu kuruluşa bağlı firmalar tarafından imzalanan ve Çekya, Moldova ve Türkiye’nin taraf olduğu çeşitli iş birliği anlaşmalarına da tanıklık etti. Bunlardan; zırhlı araçların ortak olarak geliştirilmesini, üretimini ve pazarlamasını konu alan anlaşma, Ukroboronprom ile Çek EXCALIBUR firması arasında, fuarın ilk günü imzalandı. Bir başka sözleşme ise Ukroboronprom’a bağlı bir dış ticaret kuruluşu olan Promoboronexport ile Moldova Savunma Bakanlığı arasında, askeri platformların onarım ve modernizasyonuna yönelik olarak imzalanan mutabakat muhtırası oldu.

Fuarda, Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren sözleşme ise ASELSAN ile Ukroboronprom’a bağlı bir dış ticaret kuruluşu olan SpetsTechnoExport (STE) firması arasında, yine fuarın ilk günü imzalandı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve STE Genel Direktör Vekili Vladislav Belbas tarafından imzalanan anlaşma, ASELSAN tarafından geliştirilen askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin, teknoloji transferi vasıtasıyla Ukrayna’da ortak olarak üretimini konu alıyor. STE tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Ukrayna Savunma Bakanlığının, bu anlaşma sayesinde, son teknoloji ürünü haberleşme cihazlarına erişim imkânı elde ettiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, ASELSAN ve STE’nin, daha önce de 2016 yılı Aralık ayında, Ukrayna Savunma Bakanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak, UHF telsizlerin satışı konusunda bir anlaşma daha imzaladıkları ve bu anlaşma kapsamındaki teslimatların hâlen devam ettiği bilgisi yer aldı.

Arms & Security’18 fuarı kapsamında, Türk firmalarından ve Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olan yabancı firmalardan öne çıkan haberleri, ilerleyen sayfalarımızda derledik.

 1,423 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.