Ana Sayfa Haberler Türkiye ve Ukrayna’nın Savunmadaki İş Birliği, SERDAR ile Güçlendi

Türkiye ve Ukrayna’nın Savunmadaki İş Birliği, SERDAR ile Güçlendi

Türkiye-Ukrayna iş birliğinin önemli kilometre taşlarından biri olan SERDAR Tanksavar Füze Sistemi, Ukrayna’daki testleri başarıyla geçerek, seri üretime hazır hâle getirildi.

Ukraynalı savunma ve havacılık firmalarının ithalat ve ihracat faaliyetlerini yürütmek maksadıyla faaliyet gösteren kamu kuruluşu SpetsTechnoExport (STE) tarafından 5 Haziran’da yayınlanan habere göre, ASELSAN’ın geliştirdiği SERDAR’ın satışı ismi açıklanmayan bir müşteriye gerçekleştirilecek.

Haberde ayrıca, bu sistemin, Türkiye ve Ukrayna savunma sanayi ürünlerinin üçüncü ülke pazarlarına ortak tanıtımı için ilk örnek olduğu vurgulandı.

Stabilize bir kaide üzerinde bulunan ve uzaktan kumanda edilebilen SERDAR, ana muharebe tankları da dâhil olmak üzere, zırhlı hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirildi. SERDAR’ın Ukrayna’daki testleri, RK-2S füzelerini taşıyan SKIF tanksavar sisteminin mobil versiyonuyla gerçekleştirildi. Ukrayna’nın LUCH firması tarafından geliştirilen RK-2S, patlayıcı reaktif zırh ile korunan 800 milimetre (mm) kalınlığa sahip zırha nüfuz edebiliyor. SERDAR ayrıca müşterinin talebi doğrultusunda 1.100 mm kalınlığında zırhlara karşı etkili olabilen RK-2M füzeleri ile de donatılabiliyor. Bu özellikleri ile 5 kilometrenin üzerinde etkili menzili olan SERDAR’da, ayrıca, eş eksenli 12,7 mm’lik ve makineli tüfekler bulunuyor. SERDAR’a, kullanıcı istekleri doğrultusunda, atışa hazır 2 ya da 4 füze takılabiliyor. Kullanıcının 4 füze tercih etmesi halinde, ilave füzeler 7,62 mm’lik makineli tüfeğin yerine yerleştiriliyor.

Sistem, SKIF haricinde, Rus menşeili Kornet gibi farklı tanksavar füzeleri ile birlikte kullanılabiliyor. Yatay eksende 360 derece sonsuz dönebilen sistem, dikey eksende ise -15 derecen +45 dereceye kadar nişan alabiliyor. Kızılötesi görüntüleyici ve lazer mesafe tespit cihazının yanı sıra gece ve gündüz kamerası da bulunan sistem, sabit ve hareket halinde iken atış yapabiliyor. İlk atışta isabet kaydedebilmek için gerekli balistik hesaplamaları kendi yapan SERDAR, otomatik hedef takibi ve önceden tanımlanan bir sektörü tarama gibi kabiliyetlere de sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

 1,260 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.