Ana Sayfa Haberler Türkiye’den DSEI 2019’a, Yüksek Görünürlüklü Katılım

Türkiye’den DSEI 2019’a, Yüksek Görünürlüklü Katılım

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan DSEI 2019 Özel Dosyası’nın İlk Bölümü, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türk savunma ve havacılık sanayisi, DSEI 2019 fuarına, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde, Savunma Sanayii İhracatçı Birliği (SSI) ile birlikte, 42 firmasıyla katıldı. Etkinliğin giriş kartlarının boyun askılarına Türkiye’nin sponsor olmasıyla tüm ziyaretçiler, ay-yıldızlı askılarla etkinliği izledi. MSI Dergisi de sektörün katılımının ve beklentilerinin yüksek olduğu Londra’daki fuarı, 6 kişilik bir ekiple yerinde izledi.

Etkinliğin dış sergi alanında; Birleşik Krallık Kraliyet Deniz Kuvvetleri, Fransız Deniz Kuvvetleri ve Hollanda Kraliyet Deniz Kuvvetlerinden toplam 8 gemi yer aldı.

 

İki yılda bir düzenlenen DSEI fuarı, bu yıl, 10-13 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen etkinlikleri arasında yer alan fuarın istatistikleri, şöyle gerçekleşti:

  • 58 ülkeden, 1.700’ün üzerinde firma ve organizasyon stant açtı.
  • 44 ulusal pavilyon açıldı.
  • 92 ülkeden, 3.000’i aşkın üst düzey konuk fuarı ziyaret etti.
  • 59 ülkeden, 113 resmi delegasyon katıldı.
  • 114 ülkeden, 36.000’i aşkın ziyaretçi fuarı ziyaret etti.
  • Konferanslarda, 20 ülkeden, 400’ü aşkın konuşmacı katılımcılara hitap etti.
  • Üst düzey konuklarla 4.500’ü aşkın planlı toplantı gerçekleştirildi.
  • DSEI Tedarik Zinciri Programı üzerinden gerçekleşen 1.500’ü aşkın toplantı gerçekleştirildi.
  • 380’i aşkın basın mensubu fuarı izledi.

DSEI 2019’da, tedarik zinciri ve KOBİ’lere yönelik düzenlemeler ve etkinlikler de dikkat çekti. DSEI Tedarik Zinciri Programı’nda, 1.900’ü aşkın firmadan, 4.000’nin üzerinde katılımcı yer aldı. Bu firmalar; General Dynamics, BAE Systems, Babcock, Leonardo, Boeing ve Turner & Townsend gibi ana yüklenicilerle ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile toplantılar yapma fırsatı buldular.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in fuar gündeminde, stant ziyaretleri ve toplantıların yanı sıra basına yönelik çalışmalar da yer aldı.

 

Türkiye’den Üst Düzey Katılım

Etkinlikte, Türk delegasyonuna, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başkanlık etti. Prof. Dr. Demir ve SSB heyeti, 8 resmi heyet ve uluslararası kurum ve kuruluşla toplantılar gerçekleştirdi. Bunların arasında, Prof. Dr. Demir’in; İtalya Savunma Genel Sekreteri ve Milli Silahlanma Direktörü Korgeneral Nicolò Falsaperna, Brezilya Savunma Sanayii Başkanı Marcos Degaut, Birleşik Krallık Tedarik Bakanı Anne Marie Trevelyan ve Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ile gerçekleştirdiği toplantılar da yer aldı.


SSB, etkinlik süresince bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

 

Prof. Dr. Demir, etkinlik sırasında basına verdiği demeçlerde, şu konuları ön plana çıkarttı: “[Dünya genelinde] Savunma sanayisi satışlarına baktığınızda, %90’ını birkaç ülke yapıyor. Geride kalan ülkeler, savunma sanayisi ihracatçısı olarak bilinmiyor genelde. Ürünlerinin farkında olunmuyor. Türkiye, kendi geldiği noktayı çok net göstermeli. Ürünlerini alana koymalı. Performanslarını gösterebilmeli… Bu faaliyetler, bugünden yarına sonuç aldık diyeceğimiz faaliyetler değil. Asla peşini bırakmadan, sürekli yapılması gereken faaliyetler. Ne kadar ısrarla ve devamlı olarak bu tür ortamlarda, fuarlarda bulunursanız varlığınız dikkat çekiyor.” Prof. Dr. Demir, Birleşik Krallık ile iş birlikleri kapsamında, Milli Muharip Uçak (MMU) için BAE Systems ile yürütülen ortak çalışmaya değindi. MMU’nun motoruna yönelik, “Rolls-Royce’nin MMU’ya motor temin etmekle ilgili çeşitli teklifleri vardı. Belli aşamalarda görüşüldü. Burada tekrar bir görüşme yapmamız mümkün.” ifadesini kullandı. Ayrıca, TEMPEST ile MMU programları arasındaki potansiyel iş birliklerinin de görüşmeye açık bir konu olduğunu belirtti.

 

MSI Dergisi’nin DSEI 2019 Özel Sayısı, Türk ve Britanyalı makamları ve firmaları bir araya getiren bir ortam oldu.

Önemli Gelişmeler Duyuruldu

Fuar sırasında; İtalya’nın TEMPEST programına katılması ve Birleşik Krallık Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin Tip 31 fırkateyni için Babcock liderliğindeki takımı seçmesi gibi önemli gelişmelerin duyuruları yapıldı. Türkiye tarafında ise fuarın öne çıkan gelişmesi, AEI Systems, ANOVA ve Unidef tarafından imzalanan iş birliği anlaşması oldu.

 

Beklentiler ve Gerçekleşenler

Fuara katılan Türk firmalarının bazıları, tanıtım ve iş geliştirme faaliyetleri kapsamında hedeflerine ulaşırken bazıları ise başta heyetlerin azlığı olmak üzere çeşitli sorunları dile getirdiler. Bunların yanı sıra diğer uluslararası fuarlarda olduğu gibi, katılımcı Türk firmalarının büyük çoğunluğunun, katılıma ilişkin bir basın bültenlerinin ya da bilgi notlarının olmaması, dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca, Türkiye’nin geniş katılımı ile Türk firmalarının fuar sırasında hiç basın toplantısı düzenlememesi, ürün lansmanı gerçekleştirmemesi ya da bir tane dışında imza töreninin olmaması, ciddi bir tezat oluşturdu.

 

 

 

Milrem Robotics’in THeMIS insansız kara aracı, fuarda, 4 farklı stantta boy gösterdi. Araç, Milrem Robotics (üstte, solda), Qinetiq (üstte, sağda), MBDA (altta, solda) ve Kongsberg (altta, sağda) stantlarında, farklı uygulamalar kapsamında sergilendi.

 

Daha genel bir çerçeveden bakıldığında, Türk savunma ve havacılık sanayisinin, ihracat cephesinde, bazı şeyleri çok iyi yaparken, basit konuları gözden kaçırabildiği de DSEI 2019 sırasında görüldü. Örneğin, Milrem Robotics’in THeMIS insansız kara aracı, fuarda, 4 farklı firmanın standında boy gösterdi ve bir anlamda, “Avrupa’nın insansız kara aracı platformu benim.” mesajını verdi. Oysa Türk savunma ve havacılık sanayisi, bu alanda öncü sayılabilecek ve kamuoyuna tanıtılmış ürünler ortaya koymuş bir konumda. Bu alanda kaçırılmış bir fırsatın olup olmadığını, kuşkusuz zaman gösterecek; ancak DSEI 2019’daki görünüm, sektörün bu alandaki ihracatı konusunda çok da olumlu değil.

Birleşik Krallık’ın yeni nesil muharip uçak programı TEMPEST’in tam ölçekli modeli, kokpit simülasyonu ile birlikte sergilendi.

 

Bu tabloda, MSI Dergisi’nin DSEI 2019 Özel Sayısı, fuar katılımının tanıtım ayağını destekleyen ve Türk ve Britanyalı tarafları bir araya getiren bir ortam oldu. Bu özel sayıda; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in, Büyük Britanya’nın Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott’un, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’in ve DSEI organizasyonunun mesajları yer aldı. Ayrıca, Türk ve İngiliz firmalarının ürünlerini ve kabiliyetlerini tanıttıkları söyleşiler, özel haberler ve tanıtıcı makaleler de bu özel sayının geri kalan içeriğini oluşturdu.

DSEI 2019’un öne çıkan gelişmelerini derlediğimiz Özel Dosyamızı; Ekim ve Kasım sayılarımıza yayılacak şekilde, 2 bölüm olarak okuyucularımızla paylaşacağız. Özel dosyanın ilk bölümünü, ilerleyen sayfalarda sizlerin ilgisine sunuyoruz.

Basın odası, DSEI 2019’u izleyen basın mensupları için rahat bir çalışma alanı sağladı.

 1,164 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.