Ana Sayfa Arşiv Türkiye’nin F35’leri ile İlgili Hiçbir Sıkıntı Yok. Takvim Normal İşliyor

Türkiye’nin F35’leri ile İlgili Hiçbir Sıkıntı Yok. Takvim Normal İşliyor

Son günlerde özellikle sosyal medyada çok tartışılan ve merak edilen konulardan biri, Türkiye-ABD ilişkilerindeki dalgalanmaların, Türkiye’nin F35 uçağı alımını ne yönde etkileyeceği.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 29 Aralık’ta canlı yayın konuğu olduğu bir televizyon kanalında konuya açıklık getirdi.

Lockheed Martin-Fotoğraf: Darin Russell

Türkiye’nin F35 Projesiyle ilgili takviminin normal işlediğini belirten Demir, “Tabii uçağın kendisinin sistemleri, bakım, idame ve yazılımlarıyla ilgili, bütün ortakları etkileyen belirli parametrelerde uzamalar olabiliyor” dedi.

Prof. Dr. İsmail Demir şöyle devam etti:

“Bu, programın içindeki bir olay. ABD-Türkiye ilişkileri kapsamında, orada hiçbir aksama ve şu ana kadarki planlananın ötesinde hiçbir çalışma ve gelişme yok ve olmayacak da. Şu anda bizim muhataplarımızla konuştuğumuz; bizim masamızda bu konuda hiçbir engel, kaygı ve ikinci bir düşünce yok. Bizim Malatya’da üs aktivasyonu, inşa çalışmalarımız devam ediyor. F35’ler geldiğinde konacak hangarlar, bakım tesisleri oluşturuluyor. ABD dışında F35 uçaklarındaki F-135 motorlarının bakım, onarım ve son montaj tesislerini yapma hakkı ve bu kabiliyet sadece Türkiye’ye verildi. Tesis şu anda Eskişehir’de kurulmaya devam ediyor.”

 1,027 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.