Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin İlk 500 Hizmet İhracatçısı Arasında, Sektörden 15 Firma Yer Aldı

Türkiye’nin İlk 500 Hizmet İhracatçısı Arasında, Sektörden 15 Firma Yer Aldı

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı, 21 Aralık’ta düzenlenen bir törenle ödüllerine kavuştu. Törende, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, bu yıl 3’üncü kez yapılan, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’na göre, Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektördeki ilk 3 firmaya ödülleri takdim edildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 sonu itibariyle yıllık ihracat oranının 170 milyar dolarlık hedefe ulaşacağını; ancak önlerinde 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi olduğunu söyledi.

2017 verilerini temel alan araştırma, hizmet ihracatçılarının katılımları ile beyan usulüne göre yürütüldü ve gerektiğinde firma beyanını destekleyici ek belgeler talep edildi. Araştırmanın sonuçlarına göre;

  • Türksat, Telekomünikasyon alanında 1’inci,
  • Netaş, Yazılım ve Bilişim alanında 2’nci,
  • Sefine Tersanesi, Bakım ve Onarım alanında 2’nci ve
  • STM, Mimari, Mühendislik, Bilimsel ve Diğer Teknik alanında, en çok hizmet ihracatı gerçekleştiren firmalar oldular.

Savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalardan ilk 500 listesine girmeyi başaranlar ve dolar bazında yaptıkları hizmet ihracatları ise şu şekilde gerçekleşti.

 636 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.