Ana Sayfa Kapak Dosyası Türkiye’nin İlklerinden Dünyanın İlklerine… Sarsılmaz, 2023 Vizyonuyla Geleceğe Yürüyor. Hedef: Savunma Sanayisi Odaklı Teknoloji Markası Olmak

Türkiye’nin İlklerinden Dünyanın İlklerine… Sarsılmaz, 2023 Vizyonuyla Geleceğe Yürüyor. Hedef: Savunma Sanayisi Odaklı Teknoloji Markası Olmak

Kuruluşu 1880 yılına dayanan ve yüz elli yıla yaklaşan geçmişiyle Türkiye’nin en köklü savunma sanayisi markalarından biri olan Sarsılmaz, geleceğe yeni vizyonuyla, “savunma sanayisi odaklı teknoloji markası” olma hedefiyle yürüyor. Alanında Türkiye’nin birçok ilkine imza atan Sarsılmaz’ın 2023 vizyonu ve geliştirdiği yeni projelerle hayata geçirdiği yenilikçi teknolojiler, Sarsılmaz’ın sektördeki mevcut durumu ve gelecek hedefleri hakkında, Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten bilgi aldık.

MSI Dergisi: Aral Bey, size öncelikle 2023 yılının ilk çeyreğinin Sarsılmaz için nasıl geçtiğini sormak istiyoruz?

Latif Aral ALİŞ: Bu yılın ilk çeyreğinin ne Sarsılmaz ne ülkemiz ne de insanlık adına hiç iyi geçmediği hepimizin malumu. Acısını derinden yaşamaya devam ettiğimiz deprem felaketi nedeniyle on binlerce canımızı kaybettik. Depremlerin merkezi Kahramanmaraş ile birlikte 11 ilimizde milyonlarca vatandaşımız evinden, sevdiklerinden, hayatlarından oldu. Dolayısıyla bu büyük felaket tüm değerlendirmelerin önüne geçti açıkçası. Şu sıralar bunun dışında bir şey düşünmek çok zor. İki açıdan çok zor: Birincisi, ülkece yaşadığımız acı, gerçekten çok büyük. Ancak bunun kadar önemli bir konu daha var; bu felaket o kadar büyük ki yaralarımızı daha yeni sarmaya başladık ve önümüzde uzun bir yol var. Bu nedenle önümüzdeki dönemde, tüm ülke olarak bu felaketi aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Ve tabii, daha uzun vadeli düşünürsek bir daha aynı hataları yapmamak, aynı acıları yaşamamak için yaşadıklarımızı aklımızda tutmamız önemli.

MSI Dergisi: Tarifi mümkün olmayan bir acı yaşadık maalesef. Ancak Türkiye zor şartlarda bir arada olma gücünü bir kez daha gösterdi diye düşünüyoruz. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Latif Aral ALİŞ: Kesinlikle haklısınız. Milletimiz zor durumdaki vatandaşlarımıza destek olmak için elinden geleni yaptı. Arama kurtarma çalışmaları için gönüllü olanlar, ayni ve maddi destekte bulunanlar, milletimizin dayanışma ruhunun güzel bir örneğini gösterdi. Milletimiz, büyük bir hassasiyetle ve hızla harekete geçti. Türkiye’nin en önemli gücü, milletimizin birlik ve beraberlik içinde hareket edebilmesidir bana kalırsa.

MSI Dergisi: Aynı zamanda özel kuruluşlar da çok hızlı harekete geçti. Deprem haberini duyduğunuzda, Sarsılmaz olarak sizin ilk refleksiniz ne oldu?

Latif Aral ALİŞ: Öncelikle karşılaştığımız durum karşısında büyük bir şok yaşadık tabii. Ama o şok halinden hızla çıkmamız gerekiyordu. İlk olarak, tüm tesislerimizde görevli ambulanslarımızı ve sağlık ekiplerimizi bölgeye gönderdik. En acil ihtiyaç, hiç kuşkusuz sağlık desteğiydi. Hemen ertesi günü, iki tır acil ihtiyaç malzemesi gönderdik ve peyderpey göndermeye devam ediyoruz. Diğer taraftan, pek çok duyarlı kurumumuz gibi elimizden gelen maddi desteği de yapmaya çalıştık. Ancak biraz önce de belirttiğim gibi, bölgenin bir müddet daha desteğe ihtiyacı olacaktır. Millet olarak gerekeni hep beraber yapacağımızdan hiç kuşkum yok. Türkiye, büyük bir ülke. Kayıplarımızı geri getiremeyiz; ama bugünlerin de üstesinden geleceğiz.

SAR 127 MT’yi “karada, havada ve denizde” mottosuyla tanımlayan Sarsılmaz,
silahın her üç alanda, kullanımı için özel versiyonlarını geliştirdi.

SAR 127 MT Teknik Özellikler
Kalibre12,7 x 99 mm (.50 QCB)
Namlu Boyu1.143 mm
Toplam Yükseklik190 mm
Mermi KapasitesiMayon
Mermi Kovanı FırlatımıAlt
Ateşleme ModlarıSeri atış
Azami Uzunluk1.655 mm
Atış Hızı600 at/dk
Namlu Çıkış Hızı930 m/s
Namlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 8 yiv-set

MSI Dergisi: Sizce ekonomik açıdan depremin sonuçları ne olacak?

Latif Aral ALİŞ: Tekrardan altını çizmek istiyorum: Türkiye, büyük bir ülke. Bir taraftan yaralarımızı sararken diğer taraftan üretecek ve gelişecek güce sahibiz. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) rakamlarına göre, Şubat ayında ihracat, depreme rağmen 18,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Savunma ve havacılık sanayisinin ihracatı, 2022 yılında, bir önceki yıla göre 1 milyar dolardan fazla artarak 4,4 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2023 yılının Ocak ve Şubat aylarında da rakamlar stabil seyretti. Bu nedenle biz, gerek sektör gerek de ülke olarak üretmeye devam edeceğiz.

MSI Dergisi: 2022’den bu yılın ilk çeyreğine kadar olan dönem Sarsılmaz açısından nasıl geçti? Dile getirdiğiniz rakamlardaki payınızdan bahseder misiniz?

Latif Aral ALİŞ: Geçtiğimiz sene ve 2023’ün ilk çeyreği, bizim için atılımlar, başarılar, yeni projelerle dolu bir dönem oldu. İhracatımızın hem kapsamını hem hacmini arttırdık. Savunma Sanayii Başkanlığımızın (SSB) önderliğinde geliştirdiğimiz projelerle Türkiye’nin ilklerine imza atmaya devam ettik. Diğer taraftan, Sarsılmaz mühendislerinin geliştirdiği ürünlerimizle hem ülkemizin savunma sanayisi alanındaki bağımsızlığı adına üstümüze düşen görevi yapmaya çalıştık hem de önemli miktarda bir ihracat girdisiyle ülkemize ekonomik katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadık. 300’den fazla ürünümüzle 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

MSI Dergisi: Sözünü ettiğimiz dönemde hangi projelere imza attınız?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz, kuruluşundan bu yana alanında Türkiye’nin lider üreticisi olarak ilklere imza atma karakterini bu dönemde de sürdürdü. Temellerini 100 yılı aşan, üstüne bir de 43 yıl eklediğimiz deneyimden alan bu karakter, yenilikçi teknolojiler ve uzmanlıkla birleşerek bugünün ve geleceğin Sarsılmaz’ına rehber oldu; olmaya da devam ediyor. Bu açıdan baktığımızda, Sarsılmaz ülkemiz için stratejik öneme sahip birçok projeyi aynı anda yürütüyor. Şu anda Türkiye’deki, her türlü askeri silahı üretebilen tek özel kuruluşuz. Ayrıca geliştirdiğimiz geniş ürün yelpazesiyle bir askeri birliğin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahip, dünyanın sayılı üreticileri arasındayız. Dolayısıyla gerek üretim aşamasına geçtiğimiz gerekse geliştirme çalışmalarını yürüttüğümüz birçok proje bulunuyor.

Güçlü, Etkin ve Özgün: SARBOT

MSI Dergisi: Bize kısaca bu projelerden bahseder misiniz?

Latif Aral ALİŞ: Öncelikle halen üzerinde çalıştığımız, geçtiğimiz yıl sonuna doğru SAHA EXPO fuarında kamuoyuna açıkladığımız, SARBOT silahlı robot projemizden bahsetmek isterim. Bu proje, Sarsılmaz ve elbette ülkemiz için çok önemli bir teknoloji barındırıyor. Silahlı robot olarak tanımlayabileceğimiz bu ürün ve proje kapsamında dünyanın birçok ileri ülkesinde geliştirilmekte olan bir savunma sanayisi teknolojisini kendi imkânlarımız, kaynaklarımız ve mühendislerimizle geliştiriyoruz. Bu projeye üç açıdan büyük önem veriyoruz: Birincisi, ülkemizin güvenliğini sağlama noktasında en ileri teknolojilerle, herhangi bir dış etkene bağlı kalmadan etkin bir güç oluşturma potansiyeli. İkincisi, geliştirdiğimiz ileri teknolojiye sahip bu ürünü, dost ve müttefik ülkelere ihraç ederek ülkemize ekonomik katkı sağlama gücü. Üçüncüsü ise SARBOT projemizin, halihazırda yürüttüğümüz birçok proje ile birlikte, Sarsılmaz’ın geleceğini belirleyecek yeni vizyonumuzun temelini oluşturması.

SAR 762 MT teslimatları devam ediyor.
SAR 762 MT / Selenoitli / Platform Tipi Teknik Özellikler MPT-76 SH Teknik Özellikler
Kalibre7,62 x 51 mmKalibre7,62 x 51 mm
Namlu Boyu(Alev Gizleyen Dahil) 603 mm / 632 mm / 632 mmNamlu Boyu406 mm
Toplam Yükseklik213 mm
Toplam Yükseklik280 mm / 170 mm / 250 mm
Mermi KapasitesiMayonMermi KapasitesiŞarjör 20
Mermi Kovanı FırlatımıAltMermi Kovanı FırlatımıSağ
Ateşleme ModlarıSeri atışAteşleme ModlarıTek / Seri atış
Azami Uzunluk1.235 mm / 1.080 mm / 1.050 mmAzami Uzunluk990 mm
Tetik Ağırlığı20-30 NTetik Ağırlığı20 – 30 N
Atış Hızı550/700 at/dk – 550/950 at/dk – 550/950 at/dk
Atış Hızı700 at/dk
Namlu Çıkış Hızı850 m/sNamlu Çıkış Hızı800 m/s
Namlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 4 yiv – setNamlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 6 yiv-set
Sarsılmaz, MPT-76 SH’yi tamamen özgün olarak geliştirdi.

SAR 56; 7,5, 11 ve 14,5 inç olmak üzere üç farklı namlu boyu seçeneğiyle yakın mesafeden
uzak menzile kadar farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.
SAR 56 7,5 / 11 / 14,5 inç Teknik Özellikler
Kalibre5,56 x 45 mm
Namlu Boyu190 mm / 280 mm / 369 mm  
Toplam Yükseklik370 mm
Mermi KapasitesiŞarjör 30
Mermi Kovanı FırlatımıSağ
Ateşleme ModlarıTek / Seri atış
Azami Uzunluk670 mm / 810 mm / 890 mm
Atış Hızı750-900 Atım / Dakika
Namlu Çıkış Hızı750 m/s – 850 m/s – 875 m/s  
Namlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 6 yiv-set
Tetik Ağırlığı  20 – 30 N / 25-40 N / 20-30 N  

Odak, Savunma Sanayisinde Teknoloji Markası Olmak

MSI Dergisi: “Sarsılmaz’ın yeni vizyonu” tanımını biraz daha açar mısınız? Sarsılmaz geleceğe nasıl bakıyor?

Latif Aral ALİŞ: Günümüzde sanayi kuruluşlarının sorumluluğu, yalnızca en iyi, en kaliteli ürünü üretmekten ibaret değil. Artık geleceğe temel olacak; hatta geleceği şekillendirecek yenilikçi teknolojilerin de desteğiyle bu gerekliliklerin yanı sıra yaşanabilir bir dünya, sürdürülebilir bir yaşam, müşteri ve çalışan memnuniyeti, hızlı ve çevik çözümler gibi parametreleri de dikkate almak zorundasınız. Bunun en temel çıkış noktası ise tüm bu faktörlere yanıt verebilecek yenilikçi teknolojiler geliştirmek. Ayrıca biliyorsunuz bu sene, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Ülke olarak ikinci yüzyılımıza girerken umutlarımızı, gücümüzü ve dünya sahnesindeki rolümüzü çok daha ileriye taşıyacak hedeflere yönelmemiz gerekiyor. Biz de ülkemizin bu hedefleri doğrultusunda kendi hedeflerimizi ve vizyonumuzu yenileme ihtiyacı duyduk. Bu
nedenle de yeni yaklaşımımıza, Cumhuriyetimizin 100. yılına atıfta bulunarak “Vizyon 2023” adını verdik.
2023 vizyonumuzu kısaca bir cümleyle açıklamak gerekirse temel amacımız, “Odağına savunma sanayisini alan bir teknoloji markası” olmak. Daha önce belirttiğim gibi, bu yenilikçi vizyon ortaya bir anda çıkmadı elbette. Uzun yıllardır geliştirdiğimiz, üzerinde çalıştığımız teknoloji yoğun projelerin doğal bir sonucu.
SARBOT projesi de bu yaklaşımın şu ana kadar ulaştığı pik noktası diyebiliriz. Ancak tabii diğer projelerimiz de SARBOT kadar lokomotif görevi gören projeler.

Sarsılmaz İmzasıyla SAR 2023

MSI Dergisi: SARBOT’tan bahsettiniz. Peki Sarsılmaz’ın gündeminde öncelikli olan başka hangi projeler var?

Latif Aral ALİŞ: Bu sene için özellikle sembolik değeri yüksek bir geliştirme üzerine çalıştık. Hem Cumhuriyetimizin 100. yılı ürünümüze, SAR 2023 adını verdik. SAR 2023’ü, SSB tarafından yürütülen proje kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Teşkilatımız için geliştirdiğimiz, gerçekleştirilen tüm testleri açık ara farkla birinci tamamlayarak Türkiye’nin ilk yerli ve milli tabancası olan ve Sarsılmaz imzası taşıyan SAR 9’u temel alarak geliştirdik. Hem teknik hem estetik açıdan ikinci yüzyılımıza yakışan, özellikle koleksiyon değeri son derece yüksek bir tabanca olan SAR 2023, çok yakında kamuoyunun ilgisine sunacağız.

Yalnızca Silah Değil Teknoloji de Üretiyoruz

MSI Dergisi: Sarsılmaz’ın askeri projelerde de önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Latif Aral ALİŞ: Tabii. Bu noktada, Sarsılmaz’ın ülkemiz adına gerçekleştirdiği ilklerden biri daha olan yerli ve milli ağır makineli tüfek SAR 127 MT ile ilgili çalışmalarımızdan bahsetmemiz önemli. Ülkemiz ihtiyaçlarını yerli ve milli olanaklarla, Sarsılmaz mühendislerinin uzmanlığıyla karşılaması bakımından zaten kritik olan bir projeden bahsediyoruz.

Bu projenin Sarsılmaz için ayrı bir önemi var. O da şu: SAR 127 MT, daha önce belirttiğim “savunma sanayisi odaklı teknoloji markası” olma hedefimizin, yani 2023 vizyonumuzun temellerini oluşturuyor. Türkiye’nin ilk yerli ve milli ağır makineli tüfeği olan bu silahın tüm teknik veri paketi, sıfırdan, Türkiye’de sadece Sarsılmaz mühendisleri tarafından geliştirildi. Yani yalnızca silah değil aynı zamanda teknoloji üretmeye de başladığımızı söyleyebiliriz. SAR 127 MT’yi, “karada, havada ve denizde” mottosuyla tanımlıyoruz. Silahın her üç alanda, farklı platformlarda kullanılabilecek versiyonlarını geliştirmiş durumdayız. 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT hem tam otomatik olarak çalışabiliyor hem tek tek atış yapabiliyor. Uzaktan komutalı silah sistemlerine (UKSS) de entegre edilebilen silah, ayrıca gerekli arayüz bağlantıları yapılarak kara, deniz ve hava platformlarında kullanılabiliyor. Silahın kalifikasyon testleri tamamlandı ve üretime geçildi. SAR 127 MT’nin hızlı namlu değiştirme sistemine sahip kara versiyonu, tüm zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabiliyor. Çalışmalarına devam ettiğimiz hava versiyonu ise hızlı soğuma unsurlarıyla donatılmış sabit namlusu ve hafifletilmiş iç parçalar ile kara versiyonuna göre daha yüksek atım adedine sahip. SAR 127 MT AIR adını verdiğimiz bu versiyon, TUSAŞ ortaklığında kurduğumuz TR Mekatronik firması tarafından geliştirilen bir pod içerisinde, HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Kalifikasyon testleri devam eden sistem, gerektiğinde her türlü hava aracında ve deniz platformlarında kullanılabilecek. Yaklaşık 38 kilogram ağırlığındaki silahın, üç ayaklı sehpa ile kullanıldığında, bölge hedefleri için etkili menzili 1.830 metreye ulaşıyor.

SAR 15 T, AK-47 platformunun, Sarsılmaz mühendis ve teknisyenlerinin çalışmaları sonucunda geliştirilip üretilen yerli versiyonu.
SAR 15 T Teknik Özellikler
Kalibre7,62 x 39 mm
Namlu Boyu410 mm
Toplam Yükseklik258 mm
Mermi KapasitesiŞarjör 30
Mermi Kovanı FırlatımıSağ
Ateşleme ModlarıTek / Seri atış
Azami Uzunluk967 mm
Tetik Ağırlığı25 – 40 N
Atış Hızı650 at/dk
Namlu Çıkış Hızı680 m/s
Namlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 4 yiv-set

MSI Dergisi: Ayrıca, bir makineli tüfek olan SAR 762 MT üretimine de hızla devam ettiğinizi biliyoruz. Bu silahın özelliklerinden de bahsedebilir misiniz?

Latif Aral ALİŞ: SAR 762 MT’nin teslimatlarına halen devam ediyoruz. 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT, Türkiye’nin savunma sanayisindeki bağımsızlığını perçinleyen projelerden biri. Silahın ilk teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığına yapıldı ve silahlar 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildi. SAR 762 MT’nin; A, B, C, D ve E olmak üzere 5 farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, UKSS’lerde kullanılabiliyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C ise zırhlı araçlarda, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılacak. Bu nedenle makineli tüfekte kebzeyle dahil tetik komplesi bulunmuyor ve yerine selenoid kontrollü tetik mekanizması takılıyor. SAR 762 MT-B ile benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin dakikada atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. E modeli ise denizde kullanıma yönelik özel kaplamalarla, tuzlu su başta oluşabilecek tüm korozyonlara karşı dayanıklı biçimde üretiliyor. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı ise 12 kilogram.

MSI Dergisi: SAR 9 ile başlayıp piyade tüfeklerine ulaşan bir süreci geride bıraktınız. Bu süre zarfında seri üretimini üstlendiğiniz MPT-76 piyade tüfekleri, önemli bir deneyimi de beraberinde getirdi. Bu deneyim Sarsılmaz’a neler kattı?

Latif Aral ALİŞ: Sizin de belirttiğiniz gibi ilk yerli piyade tüfeği MPT-76’nın üretimini üstlenen, Türkiye’deki az sayıda üreticiden biri olduk. Bu deneyim bize çok şey kazandırdı. Mühendislerimizin yoğun çalışmaları sonucunda, önce SAR 223’ü; ardından da MPT-76 SH’yi tamamen özgün olarak geliştirdik. Bu deneyimler bizi bir adım daha ileri götürdü. Bu kez de deneyimlerimiz ile sahadan aldığımız geri bildirimleri bir potada erittiğimiz özgün modelimiz SAR 56 piyade tüfeği ortaya çıktı. Sahadan aldığımız geri bildirimler, kullanıcı dostu tasarımın da kapısını açtı. 5,56×45 mm çapındaki SAR 56, beş konumlu ve yanak destekli dipçiği ve sökülebilir el kundağının yanı sıra açılı el tutamağıyla da her türlü saha koşuluna adapte oluyor. Kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemi sayesinde yüksek performans sağlayan silah; 7,5, 11 ve 14,5 inç olmak üzere üç farklı namlu boyu seçeneği sunuyor. SAR 56, bu özelliğiyle yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda
gerçekleşebilecek tüm görevlere uyum sağlıyor. MPT-76 SH ise mühendis ve teknisyenlerimizin çalışmaları
sonucunda, MPT-76’ya göre 470 gram hafifletilmiş bir model.

Saha koşulları dikkate alındığında, bu hafifletme ciddi bir mühendislik başarısı. MPT-76 SH, 7,62×51 mm çapında 20 fişek kapasiteli şarjörle beslenen, NATO standartlarında mühimmat kullanan, dakikada 700 atım ve saniyede 800 metre namlu çıkış hızına ulaşabilen, etkili menzili 600 metreyi bulan bir piyade tüfeği. Modüler raylı el kundağı sayesinde tüfeğe her türlü aksesuar takılabiliyor. MPT-76 SH piyade tüfekleri, hali hazırda TSK ile Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) envanterinde yer alıyor ve güvenle kullanılıyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı ihtiyaçlarına göre geliştirilen SAR9 SP, SAR9 serisinin tüm
üstün özelliklerine sahip polimer gövdeli bir tabanca.
SAR 9 SP Teknik Özellikler
Kalibre9 x 19 mm
Tetik SistemiTek hareketli
KapasiteŞarjör 17
Namlu Boyu129 mm (5,0”)
Toplam Boy216 mm (8,5”)
Toplam Yükseklik145 mm (5,7”)
Toplam Genişlik37 mm (1,4”)
Ağırlık825 g (29,1 oz)
SAR 109 T makinalı tabancası, meskûn mahallerdeki taktik ihtiyaçlar için geliştirildi.
SAR 109 T Teknik Özellikler
Kalibre9 x 19 mm
Namlu Boyu220 mm
Toplam Yükseklik275 – 277 mm.
Mermi KapasitesiŞarjör 30
Mermi Kovanı FırlatımıSağ
Ateşleme ModlarıTek / Seri atış
Azami Uzunluk705 mm
Tetik Ağırlığı25 N
Atış Hızı900 at/dk
Namlu Çıkış Hızı396 m/s
Namlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 6 yiv-set

Hedef, Her Zaman En İyisini Başarmak

MSI Dergisi: Aral Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Sarsılmaz’a gelecek yolculuğunda başarılar diliyoruz. 300’ün üzerinde ürününüz var ve hepsinden bahsetmeniz elbette mümkün değil. Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Latif Aral ALİŞ: Kesinlikle. Tüm ürünlerimizde bahsetmek için ne zaman ne de yerimiz yeterli olmayacaktır. Ancak şunu belirmek isterim: Sarsılmaz olarak, yalnızca ürün geliştirmekle yetinmiyoruz; teknoloji geliştiriyor ve Türkiye’de ilklerin altına imza atmanın önemine inanıyor, bunun için çalışıyoruz. Türkiye’nin yerli ve milli olarak geliştirilip üretilen tabancası SAR 9, makineli tüfeği SAR 762 MT, ağır makineli tüfeği SAR 127 MT, 20 ve 25 milimetre toplar, SARBOT projesi ve daha fazlası… Bunların her biri ülkemiz adına ilkleri, Sarsılmaz adınaysa büyük bir gururu barındırıyor.

Sizin de dediğiniz gibi tabancalardan otomatik tabancalara, makineli tüfeklerden ağır makineli tüfeklere ve toplara uzanan geniş bir ürün yelpazemiz var. Bu yelpaze içinde, pek çok farklı ihtiyaç için özelleştirilmiş modellerden oluşan SAR 9 tabanca ailesi, meskûn mahallerdeki taktik ihtiyaçlar için geliştirdiğimiz
SAR 109 T, silah sanayisinde efsane olarak nitelendirilen AK-47 platformunun mühendis ve teknisyenlerimizin özverili çalışmaları sonucunda yüzde yüz yerli olarak geliştirilip üretilen versiyonu SAR 15T gibi ürünler bulunuyor. Hedefimiz, her zaman için en iyisini yaparak ilklere imza atmayı sürdürmek
ve Sarsılmaz ismini, savunma sanayisi odaklı bir Türk teknoloji markası olarak tüm dünyada en ön sıralara taşımak.


Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.