Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin İnsansız Deniz Aracı ULAQ Ailesinin Yeni Üyesi: ULAQ KAMA

Türkiye’nin İnsansız Deniz Aracı ULAQ Ailesinin Yeni Üyesi: ULAQ KAMA

Savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren ARES Tersanesi ile Meteksan Savunma’nın alanda öncü olarak geliştirdiği ULAQ ailesine yeni bir oyun değiştirici üye katıldı: ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı. Caydırıcılığı en üst noktaya taşımak ve bunun getirdiği saha avantajlarını sonuna kadar kullanmak amacıyla, görece düşük maliyetlere ancak çok yüksek etki gücüne sahip ürünler elde etme ihtiyacından doğan ULAQ KAMA denizlerdeki yeni hâkim güç olacak. 

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler: “Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ ailesinin genişlemeye devam ettiğini büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatan savunması, deniz hak ve menfaatlerinin korunmasında ne kadar önemli bir sistem olduğunun farkındayız. Asimetrik uygulamaların, geçmişte olduğu gibi bugün de harekatın, hatta harbin gidişatını değiştirme potansiyelini devam ettirdiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmaların en gelişmişini, ULAQ ailesinden edindiğimiz tecrübe ile harmanlayarak, ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı’nı ülkemizin ve müttefiklerimizin hizmetine sunuyoruz. İhtiyaca göre, bir yıldan az bir sürede 100’den fazla ULAQ KAMA’yı son kullanıcımıza teslim edebileceğiz.

ULAQ KAMA, kesintisiz iletişim ağının sağladığı ufuk ötesi uzun mesafelere ulaşan menzili, küçük boyutlarının sağladığı düşük silueti, yüksek denizcilik kabiliyeti, patlayıcı faydalı yükü ile caydırıcı bir silah olmasının yanında sensor faydalı yükü sayesinde de aynı zamanda bir keşif – gözetleme platformu olarak görev yapacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.