Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin Milli Savaş Uçağı KAAN Göklerde

Türkiye’nin Milli Savaş Uçağı KAAN Göklerde

Türkiye’nin özgün savunma ve havacılık projelerinden biri olan ve TUSAŞ tarafından üretilen Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN, gökyüzüyle buluştu. 21 Şubat’ta, Kahramankazan’da bulunan Mürted Hava Meydan Komutanlığından havalanan KAAN, Ankara semalarında ilk uçuşunu başarıyla tamamlayarak piste teker koydu. Test pilotu Barbaros Demirbaş’ın pilot koltuğuna oturduğu KAAN, 13 dakika süren ilk uçuşunun ardından, üretimi ve geliştirilmesinde emeği bulunan personel tarafından alkışlarla karşılandı.

“Kilometre Taşı Olacak”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk savunma ve havacılık tarihine geçen gelişmeyi, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın savunma sanayisinde ülkemize çizdiği yerlilik ve millilik vizyonunun kilometre taşlarından olacak bir gelişmeyi daha tarihimize kazıdık. Sadece 5. nesil bir savaş uçağını değil, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu teknolojileri de KAAN üzerinden ülkemize kazandıracağız. Hamdolsun…” ifadeleriyle paylaştı. İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada da “Hava Kuvvetlerimizin harekât kapasitesinin güçlendirilmesine ve stratejik askeri ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak olan KAAN’la birlikte ülkemiz dünyada 5’inci nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.” denildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.