Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin NADCAP Akrediteli İlk Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı Açıldı

Türkiye’nin NADCAP Akrediteli İlk Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı Açıldı

Özgün motor projelerine hizmet edecek, Türkiye’nin NADCAP akredite ilk Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı’nın açılışı, 29 Temmuz’da, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımıyla Eskişehir’deki TEI tesislerinde gerçekleştirildi.

Laboratuvar, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde yürütülen Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP)’ne hizmet edecek. Bu proje kapsamında, TEI’nin tasarım, imalat ve test sorumlusu olduğu TEI-TS1400 turboşaft motorlarının özgün tasarımı ile ilgili çalışmalar, parça ve modül tasarımları, bu parçaların üretileceği malzemelerin yer aldığı veri tabanı geliştirilmesi çalışmaları da devam ediyor. Proje başlangıcından itibaren, yurt dışı kaynaklı gerçekleştirilen numune bazlı mekanik testler, bundan sonraki süreçte TEI Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı’nda gerçekleştirilecek.

Törende konuşan Prof. Dr. Demir, şu ifadeleri kullandı: “Savunma sanayisinde ülke olarak gerçekleştirmekte olduğumuz pek çok başarı neticesinde ülkemizde belli bir özgüven ve kabiliyet artışı olmakta. Bu gelişmeler neticesinde teknolojiyi kullanan bir ülke olmaktan, teknolojiyi üreten ülke olma yolculuğu içindeyiz. Şu anda açılışı için burada bulunduğumuz laboratuvarın da bu yolcuğumuzda bir mihenk taşı olduğunu düşünüyorum.”

 843 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.