Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin Parmak İzi Bilgileri, HAVELSAN’a Emanet

Türkiye’nin Parmak İzi Bilgileri, HAVELSAN’a Emanet

İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemi projesi kapsamında, HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) arasında %50’şer ortaklıkla BİYOTEKSAN isimli firma kuruldu. Gelişme, HAVELSAN tarafından 23 Mart’ta paylaşıldı.

Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk fazında Nitelikli (Temiz) Parmak İzi Tanıma Ürünü’nün, ikinci fazında ise Niteliksiz (Olay Yeri) Parmak İzi Tanıma Ürünü’nün geliştirilmesi hedefleniyor. İlerleyen dönemlerde de; parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina ve ses tanıma için merkezi bir Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi devreye alınacak.

Yazılım, İçişleri Bakanlığına bağlı; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde kullanılacak.

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, konunun önemine dikkat çekerek “Yazılımımız, Nisan-Mayıs aylarında belli kurumlarda kullanılmaya başlanacak ve 1 yıl içinde bütün diğer kurumlara da yaygınlaştırılacak.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, görüntü işleme teknolojisi üzerinde uzun süredir çalışmalarına devam eden HAVELSAN ekibinin yaptığı ilk denemeler sonucunda parmak izi verilerinin çok rahat bir şekilde toplanıp merkezileştirelbileceğini gördüklerini söyleyen Atalay, Biyometrik Veri Sistemi’ni proje haline getirdiklerini belirtti. Yeni geliştirilen bu proje ile taranan verinin işlenmesi, saklanması, karşılaştırılması gibi işlemler tek bir merkezde yapılabilecek.

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay

Öte yandan parmak izi verilerinin toplanması ve saklanması dünyada da birçok yerde dağınık ve kontrolsüz bir yapıda yürütülüyor. HAVELSAN da geliştirdiği bu yazılımı ihraç ederek dünya genelindeki ihtiyacı karşılamayı da hedefliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.