Ana Sayfa Manşet İTÜ Rover Takımı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, Arı Teknoloji Geliştirme Kulübü altında, uluslararası robotik yarışmalarına katılıyor. 2014 yılında elde edilen dünya birinciliğinin ardından, 2016 yılında “RobotChallenge” yarışmasında ilk 3 dereceyi birden alan farklı İTÜ takımları, insanlık adına etki yaratabilecek ve uluslararası nitelikte, çok daha kapsamlı bir proje geliştirme hedefiyle bir araya gelerek İTÜ Rover Takımı’nı kurdu.

2017 yılından beri gezegen keşif araçları geliştiren İTÜ Rover Takımı, İTÜ bünyesindeki bütün mühendislik ve mimarlık fakültelerinden öğrenci barındıran az sayıdaki çok disiplinli (multidisipliner) takımdan biri. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan İTÜ Rover Takımı’nda, aktif olarak çalışan 55 kişi bulunuyor. Takım her yıl aldığı ödüllerle hem Türkiye’nin hem de Dünya’nın başarılı proje takımları arasında yer alıyor.

İTÜ Rover Takımı, kurulduğu ilk yıl URC’ye katılmayı başardı ve URC’ye Türkiye’den kabul edilen ilk takım oldu. Takım ayrıca, her yıl ERC’ye de katılıyor. Kurulduğu günden itibaren her yıl çeşitli başarılar kazanan İTÜ Rover Takımı, 2018 yılında, URC’de ilk kez verilen “Bilim Özel Ödülü”nü de aldı. Daha sonra 2020 yılında, URC’de genel klasmanda Bronz Madalya kazandı. Eylül 2021’de düzenlenen ERC2021’in genel klasmanında Gümüş Madalya kazanarak Avrupa podyumuna çıkan İTÜ Rover Takımı, tasarladığı robot kolla da “En İyi Robot Kol” ödülünü alan ilk Türk proje takımı oldu.

İTÜ Rover Takımı, bu yıl düzenlenecek URC ve ERC yarışmalarına hazırlanıyor. Takım, uluslararası yarışmalarda kazandığı dereceleri bir adım öteye taşıyarak altın madalya kazanmayı hedefliyor. İnsanlığın gelişimi adına küresel ölçekli değerler yaratmak isteyen İTÜ Rover Takımı, Türkiye’deki ve dünyadaki gençlerin, uzayı ve mühendisliği daha çok sevdiği bir gelecek inşa etmeyi ve genç nesillere rol model olmayı da hedefliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.