Ana Sayfa Manşet Yıldız Rover

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) bünyesinde 2018 yılında kurulan Yıldız Rover, farklı disiplinleri ortak hedefleri doğrultusunda buluşturarak ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanan bir takım. Takım, uzay teknolojileri hakkında merak uyandırmak ve genç mühendisleri bu alana yönlendirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yıldız Rover, mevcut kadrosu ile 2020’de çalışmaya başladı. Takım, 5 alt ekip halinde faaliyet gösteren ve büyük kısmı mühendislik ve temel bilimler bölümlerinde eğitimlerini sürdüren 36 öğrenciden oluşuyor.

Yıldız Rover, TEKNOFEST 2019 kapsamında düzenlenen İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması’na, Afet Yönetimi kategorisinde katılarak mansiyon ödülü aldı. ERC2021 yarışmasında ilk aşamayı geçerek Preliminary Design Review (PDR / Ön Tasarım Gözden Geçirme) raporu göndermeye hak kazandı. Takım, gönderdiği raporla 22. oldu. TEKNOFEST 2021’de, Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması’nda finalist olarak mücadele etmeye hak kazanan takım, 3.lük ödülü aldı. Yıldız Rover, bu sene; URC’ye, ERC’ye ve TEKNOFEST’e hazırlanıyor.

Yıldız Rover, aslında insansız bir gezegen keşif aracı tasarlıyor olsa da eğim çıkabilmesi, engebeli yollarda yön bulabilmesi ve önceden belirlenen nesneleri tespit edip müdahale edebilmesi gibi özellikleriyle aracın, tarım alanında da kullanılabileceği öngörülüyor.

Yıldız Rover, hedeflerini şu şekilde sıralıyor:

  • Türkiye’de uzay teknolojileri hakkında merak uyandırmak ve mühendisleri bu alana yönlendirmek
  • Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarında, kardeş takımı Yıldız Uydu ile birlikte yer almak
  • Dünyada olduğu gibi başta Mars olmak üzere diğer gezegenlerde tarıma olanak yaratmak
  • Takımın öncü olabileceği Ar-Ge çalışmaları hakkında Türkiye’deki şirketleri bilgilendirmek ve bu alanda yeni girişimlerin yapılmasını sağlamak
  • Dünyanın en büyük gezegen keşif aracı yarışmasında, Türkiye’yi ve YTÜ’yü temsil etmek
  • Türkiye’de gezegen keşif araçları için ulusal bir yarışma düzenlenmesine katkıda bulunmak

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.