Ana Sayfa Manşet Sabancı Üniversitesi Rover Takımı

Sabancı Üniversitesi Rover Takımı

“Dikkatimizi karasal meselelerle sınırlandırmak insan ruhunu sınırlandırmak olacaktır.” – Stephen Hawking

Stephen Hawking’in bu sözlerinden esinlenen Sabancı Üniversitesi Rover Takımı, kuruluş felsefesini, “Rover serüvenine, karasal meselelerin ötesine çıkıp kendimizin ve evrenimizin sınırlarını genişletmek amacıyla başladık.” şeklinde ifade ediyor. Farklı bölümlerden öğrencilerle birlikte öğrenmek ve gelişmek amacıyla yola çıkan ve 2020 yılında kurulan takım, 35 kişilik bir ekip haline geldi. Takım, 2022 yılında düzenlenecek URC ve ERC yarışmaları için ilk keşif aracını hazırlıyor.

Sabancı Üniversitesi Rover Takımı; mekanik, elektronik, yazılım, bilim ve iş geliştirme olmak üzere 5 alt ekipten oluşuyor. Her ekibin kendine ait bir kaptanı ve görev çizelgesi bulunuyor. Alt takımlar arası iletişim ise 2 haftada bir düzenlenen genel buluşmalarla sağlanıyor.

Takım, keşif aracıyla ilgili çeşitli aşamaları geride bıraktı. Mekanik ekibi, keşif aracının hareket sisteminde kullanılacak dişli kutusunu geliştirdi ve test etti. Modüler kullanıma imkân tanıyan şaseyi birleştirdi ve havasız tekerleği modelleyerek küçük bir prototipini üretti. Elektronik ekibi ise aracın kontrolü için gerçek zamanlı veri aktarımı üzerinde çalıştı. Mikro kontrolcüler ve bilgisayar arasındaki haberleşme protokolleri ve araç üzerindeki sensörlerin veri algılamasıyla ilgili araştırmalar ve deneyler yaptı.

Yazılım ekibi, görüntü işleme ve obje tespiti modelleri üzerine çalıştı. Robotik operasyon sistemi (ROS) üzerinden motor kontrol denemelerini yaptı. Robot kolun kavramsal tasarımı ve testleriyle beraber PID üzerinden sürüş testlerini gerçekleştirdi. Bilim ekibi ise “biyoimza” ve Mars’ta yaşamla alakalı kapsamlı bir zemin araştırması yaptı. Daha sonra yarışma isterleri doğrultusunda bir deney seti hazırlayıp, seti optimize etmek için laboratuvar ortamında çeşitli deneyler yürüttü.

İş geliştirme ekibi, keşif aracını oluşturmak için gereken maddi destek ve malzeme ihtiyacını karşılamak için sponsorluk temaslarında bulundu. Ekipler arası iletişimi tesis etmek, toplantılar düzenleyip takımı dışarıya tanıtmak amacıyla sosyal medya etkinlikleri düzenledi.

Sabancı Üniversitesi Rover Takımı yetkilileri, takımın kapılarının herkese açık olduğunun altını çiziyor: “Takımımız çok renkli bir takım. Kapısı her bölümden ve yetenekten öğrenciye açık. Hepimizin ana amacı, ruhlarımızın sınırsızlığını keşfetmek. surover.org sitemizi inceleyebilir ve yaptıklarımızı sosyal medyadan takip edebilirsiniz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.