Ana Sayfa Manşet Space Troopers

Hacettepe Üniversitesi öğrenci kollarından biri olan IEEE Hacettepe bünyesinde kurulan Space Troopers rover takımı, faaliyetlerine, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde başladı. Takım, IEEE Hacettepe bünyesindeki RAS (Robotics and Automation / Robotik ve Otomasyon) Komitesi’nin aktif üyeleri tarafından, teknik ve sosyal anlamda beceriler kazanılması ve edinilen tecrübelerin pratik hayata dökülmesi amacı ile kuruldu. 10 kişilik bir ekiple yola çıkan Space Troopers, zaman içerisinde 21 kişilik bir büyüklüğe ulaştı.

ERC2020’ye katılan takım; mekanik, elektronik, bilim ve yazılım olmak üzere 4 alt ekipten oluştu. Aracın mekanik aksamının tasarımı üzerine yoğunlaşan mekanik ekibi, bu süreç içerisinde karşılaşılan engellerin ortadan kaldırılması için 3 farklı inovatif tasarım ortaya koydu. Bu tasarımlar arasından en verimli olan tercih edildi. Bu ekip, elektronik ekibiyle birlikte çalışarak ayrıntılı bir robot kol tasarımı da yaptı. Elektronik ekibi, özellikle kontrol devreleri üzerine yoğunlaşarak keşif aracının güvenlik ve haberleşme sistemlerinin tasarımıyla ilgilendi. Bilim ekibi ise uzun süren literatür taraması sonucunda, bir hipotez ortaya koyduktan sonra, gezegende bulunulması istenen mineral grubu için analitik bir deney prosedürü oluşturdu. Ayrıca keşif aracının Mars yüzeyi üzerinde bu mineralleri nerede bulabileceği konusunda araştırma yaparak optimal iniş alanını belirledi. Bu uzun sürecin sonunda takım, yarışmada 44. sırayı aldı. Takım, ilk yılki deneyimsizliğini telafi ederek ERC’ye tekrar katılmak için şimdiden çalışmaya başladı.

Bunların yanı sıra takım, bu sene TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması’na katılmayı planlıyor. Keşif aracında gerekli değişiklikleri yaparak aracı birçok alanda kullanıma açmayı hedefliyor. Ekipteki her bir üyenin ortaya çıkarttığı tasarım ve prosedürleri keşif aracının farklı bir bölümüne entegre etmeyi amaçlayan Space Troopers, ortaya atılan tüm fikirlerin, sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesini mümkün kılan toplantılar düzenliyor.

Space Troopers, yaptığı tüm çalışmaları, herkesin erişimine açık bir şekilde paylaşarak, ileride ERC ve benzeri yarışmalara katılmak isteyen meraklı bilim insanları ve mühendislere örnek olmayı da hedefliyor. Bu doğrultuda, kendilerinden sonra bu işi devralacak ya da yeni fikirler ortaya atacak olan gelecek nesillere ve ekiplere sağlam bir altyapı sunmayı, paylaşarak büyümeyi ve gelişmeyi bir hedef olarak benimsiyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.